علائم خرابی کاتالیزور + 4 نکته مهم برای افزایش عمر کاتالیزور

علائم خرابی کاتالیزور + 4 نکته مهم برای افزایش عمر کاتالیزور

ادمین بدون دیدگاه

علائم خرابی کاتالیزور اگزوز ماشین جز سوالات پر تکرار کاربران دکی کارز بود که ما در این پست به بررسی: علائم خرابی کاتالیزور، حذف کاتالیزور و افزایش عمر مفید کاتالیزور به صورت تخصصی پرداخته‌ایم.

کاتالیزور در سیستم اگزوز بین خروجی موتور (مینی فولد گرم) و منبع اگزاز قرار دارند و یکی از آخرین نقاط دفاعی در برابر آلودگی هوا از وسایل نقلیه هستند. کاتالیزور از دانه های سرامیکی و فلزات گران بهای مختلف (کاتالیزور) برای تبدیل آلاینده ها مانند گازهای نسوخته و اکسید نیتروژن به گازهای بی ضرر استفاده می کنند. یکی از مهمترین علائم خرابی کاتالیزور همین بروز گازهای خطرناک است.

کاتالیزور اگزوز

مشکلات احتمالی کاتالیزور اگزاز

کبد در بدن ما یک نقش حیاتی و مهم را ایفا می‌کند. این عضو حیاتی در بدن ما نقش سم زدایی و جدا کردن نا خالصی های مواد را در بدن ما دارد.

کاتالیزور اگزوز نیز همچنین نقشی را در سیستم خودرو دارد.

کاتالیزور اغلب 10 سال یا بیشتر طول عمر دارند، اما ممکن است آلوده، مسدود، داغ شده یا از نظر فیزیکی آسیب ببینند؛ که منجر به کندی عملکرد موتور و در نهایت خاموش شدن موتور می شود.

یکی از آلاینده های احتمالی، گاز سربی است که می تواند کاتالیزورها را از بین ببرد. سایر آلاینده ها شامل مواد آب رادیاتور موتور است که به دلیل معیوب بودن واشر سر سیلندر و روغن موتور می تواند به سیستم احتراق نشت کند. این مایعات می توانند مبدل کاتالیزور را مسدود کنند تا از عبور گازهای خروجی جلوگیری شود.

همچنین بخوانید:

شرایط تعویض پلاک 1400

موتور خودرو دقیقا مانند ورزشکاران است! و به اکسیژن زیادی احتیاج دارد. اگر جریان خروجی اگزوز محدود شده باشد، به این معنی است که هوای کمتری می تواند وارد موتور شود و عملکرد موتور خودرو دچار مشکل می شود. اگر موتور بعد از گاز خوردن کند است یا پس از مدتی روشن بودن خاموش شود، از علائم خرابی کاتالیزور است که ممکن است مسدود شده باشد.

کاتالیزور میتواند به دلیل مقادیر زیاد گاز نسوخته ناشی از خرابی شمع یا نشتی سوپاپ اگزوز، بیش از حد گرم شوند. علاوه بر این، خرابی سنسور اکسیژن می تواند باعث گرم شدن بیش از حد کاتالیزور شود.

 

از طرفی خرابی کاتالیزور باعث آسیب رساندن به محیط زیست و آلودگی آن نیز می‌شود. این نکته هم توجه باشید که خرابی کاتالیزور می‌توانید باعث آسیب رسیدن به انسان‌ها هم شود چراکه گازهای خطرناک توسط یک کاتالیزور خراب دفع نمی‌شود. پس این علائم را جدی بگیرید.

مواد و خاک کاتالیزور

مراقب سودجویان باشید! (سرقت کاتالیزور)

قبل از اینکه سراغ علائم خرابی کاتالیزور برویم و کاتالیزور اگزاز را به طور کامل توضیح دهیم یه نکته مهم را توجه داشته باشید.

کاتالیزور به دلیل مواد با ارزش و فلزات گران بهایی که در آن وجود دارد گران قیمت و با ارزش است. پس هرموقع بحث کاتالیزور اگزار و باز شدن آن می‌شود، مراقب باشید! جالب است بدانید که سرقت کاتالیزور اگزاز در کشورهای خارجی و خودروهای خارجی که از کاتالیست های با کیفیت تر و مواد بیشتری استفاده می‌کنند بسیار شایع شده.

در کاتالیزور اگزوز از فلزات گران بهایی از جمله: پالادیوم، رادیوم و پلاتین استفاده شده که برای آشنایی با ارزش و قیمت این مواد می‌توانید یک جستجوی ساده در اینترنت کنید و قدر کاتالیزور اگزاز خود را بدانید!

همچنین بخوانید:

علائم تمام شدن صفحه کلاچ

همچنین بخوانید:

لاستیک دولتی

همچنین بخوانید:

آب رادیاتور + نحوه تعویض آب رادیاتور ماشین

علائم ظاهری خرابی کاتالیزور

از جمله علائم خرابی کاتالیزور اگزوز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عملکرد ضعیف موتور
  • کاهش شتاب
  • دود اگزوز تیره
  • بوی گوگرد یا تخم مرغ گندیده از اگزوز
  • گرمای بیش از حد زیر خودرو

برخی از این علائم می تواند توسط سایر قسمت‌های دیگر سیستم خودرو ایجاد شود، بنابراین برای مکانیک مهم است که زمان تعویض کاتالیزور اگزار شما را تشخیص دهد و به اشتباه و نا آگاهانه کاتالیزور را تعویض نکند.

علائم مهم که خبر از خرابی کاتالیزور اگزاز می‌دهند

علائم مهم که خبر از خرابی کاتالیزور اگزاز می‌دهند

خودرو به خوبی روشن نمی‌شود یا به خوبی کار نمی‌کند

وقتی کاتالیزور خراب یا مسدود شود، این خرابی روی کارکرد قطعات دیگر خودرو نیز تاثیر می‌گذارد. برای مثال وقتی خروجی موتور نتواند به خوبی گازها را خارج کند، ورودی موتور نیز به همان اندازه در عملکرد خود ضعیف میشود و هوای کمتری می‌تواند وارد موتور شود. هوای کمتر در موتور باعث اختلال در موتور خودرو و عملکرد ضعیف کل اجزای موتور خودرو می‌شود.

روشن نشدن خودرو یا به خوبی روشن نشدن خودرو نیز می‌تواند جز این علائم باشد.

در برخی موارد نیز موتور آن قدر ضعیف کار می‌کند که نمی‌تواند روی دور موتور ثابتی کار کند و خاموش می‌شود. این نشانه از مهمترین علائم خرابی کاتالیزور اگزاز هستند.

مصرف سوخت خودرو بالا می‌رود

افزایش مصرف سوخت خودرو نیز از علائم خرابی کاتالیزور اگزاز خودرو است. زمانی که هوا (اکسیژن) به خوبی وارد خودرو نشود، به طبع آن خودرو دچار خام سوزی (بوی تخم مرغی) و افزایش مصرف سوخت می‌شود. پس اگر حس می‌کنید مصرف سوخت شما نسبت به دیگر موافع افزایش یافته. این یکی از علائم خرابی کاتالیزور اگزاز هست.

روشن شدن چراغ چک

خرابی کاتالیزور همان که گفته شد روی قطعات دیگر نیز موثر است، که این ممکن است باعث روشن شدن چراغ چک خودرو شود. اگر در کنار دیگر علائم، چراغ چک خودروی شما نیز روشن شد، این نیز از علائم خرابی کاتالیزور است. در بعضی مواقع هم ممکن است دستگاه را دیاگ بزنید و خرابی کاتالیزور به ظور مستقیم روی دستگاه دیاگ مشخص شود.

علائم خرابی کاتالیزور و تست آلودگی خودرو

در تست معاینه فنی رد می‌شوید

یکی از تست‌های معاینه فنی خودرو، تست آلودگی هوا و گازهای سمی است که اگر خودروی شما در این تست رد شد، احتمالا کاتالیزور عمکلرد صحیح خود را از دست داده و به خوبی گازهای سمی را دفع نمی‌کند. حتی اگر در معانیه فنی تست را با موفق گذراندید از تکنسین مربوطه بپرسید که وضعیت گازهای خروجی اگزازا به چه صورت بوده؟ نرمال بوده؟ یا غیر طبیعی؟

این مورد را نیز می‌توانید به عنوان یکی از علائم خرابی کاتالیزور اگزوز در نظر بگیرید

خودرو شتاب مناسبی ندارد

یکی دیگر از علائم خرابی کاتالزور، عدم شتاب مناسب در خودرو است. در این مورد شما وقتی پای خود را روی پدال فشار می‌دهید، خودرو شتاب مناسبی نمی‌گیرد و کند عمل ‌می‌کند. البته ما در پستی دیگر اشاره کردیم که عدم شتاب مناسب از علائم تمام شدن صفحه کلاچ نیز هست که بهتر است با مطالعه هر 2 پست متوجه شوید که مشکل از کجاست.

پس شتاب خودرو را نیز می‌توانید از علائم خرابی کاتالیزور در نظر بگیرید.

بوی تخم مرغ گندیده از اگزوز

همان طور که اشاره کردیم، بوی تخم مرغ گندیده از علائم خرابی کاتالیزور است. اگر این بو را به دفعات زیاد حس کردید، این مورد نیز از علائم خرابی کاتالیزور است.

خروج دود تیره از اگزوز

هرچه عملکرد کاتالیزور ضعیف تر شود، گازهای کمتری نیز دفع می‌شوند. به همین سبب رنگ دود خروجی اگزوز نیز تیره تر می‌شود. پس اگر مشاهده کردید که دود خروجی شما تیره تر شده، این نیز از علائم خرابی کاتالیزور است.

حذف سنسور اکسیژن و عملکرد بدتر موتور

اگر سنسور اکسیژن خود را از سیستم حذف کنید و علاوه بر عملکرد بهتر موتور، عملکرد موتور بدتر شود، این نیز از علائم خرابی کاتالیزور است.+

عمر مفید کاتالیزور اگزوز

افزایش طول عمر کاتالیزور

تا اینجای کار ما علائم خرابی کاتالیزور رو بررسی کردیم، اما الان قصد داریم نکاتی رو به شما بگیم که با انجام این نکات، طول عمر مفید کاتالیزور خودرو شما افزایش پیدا می‌کند.

همان طور که گفتیم عملکرد خوب کاتالیزور با دیگر قطعات خودرو بسیار مرتبط است، پس این نکات را جدی بگیرید و هر کدام را که می‌توانید رعایت کنید.

شمع خودرو را به موقع تعویض کنید

شمع خودرو در عملکرد احتراق خودرو نقش اساسی دارد. با تعویض به موقع شمع شما باعث عملکرد صحیح احتراق می‌شوید. هرچه عملکرد احتراق ناقص تر باشد کاتالیزور باید بیشتر تلاش کند که گازهای خطرناک را دفع کند، اما هرچه احتراق کامل تر و تمیز تر باشد، کار کاتالیزور سبک تر است.

از بنزین با کیفیت استفاده کنید

بنزین با کیفیت نیز در احتراق خودرو تاثیر گذار است، استفاده از این نوع بنزین نیز عملکرد کاتالیزور را راحت تر می‌کند.

فیلتر هوا را همیشه تمیز نگه دارید

هر چه هوای ورودی تمیز تر باشد، خروجی موتور نیز تمیز تر است، اما هرچه ورودی موتور کثیف تر باشد، خروجی موتور نیز همانطور است. تا جای ممکن سعی کنید که فیلتر هوای موتور را تمیز نگه دارید یا آن را تعویض کنید. در دکی کارز تعویض فیلتر هوای برخی خودروها از جمله: تعویض فیلتر هوا 206، تعویض فیلتر هوا پراید، تعویض فیلتر سمند، تعویض فیلتر هوا تیبا نیز توضیح داده شده. از این ویدیوها نیز می‌توانید کمک بگیرید.

نگذارید واشر سر سیلندر خودرو بسوزد

وقتی که واشر سر سیلندر خودرو می‌سوزد، ممکن است که محتویات روغن یا محتویات آب رادیاتور خودرو وارد محفظه احتراق شود، این موارد به شدت برای کاتالیزور مضر هستند، پس تا جای ممکن سعی کنید کاتالیزور خودرو را از این مواد مصون نگه دارید.

اگر کاتالیزور نباشد چه می‌شود؟
اگر کاتالیزور نباشد چه می‌شود؟

اگر کاتالیزور نباشد چه می‌شود؟

سوال برخی دوستان این است که اگر کاتالیزو نباشد، چه می‌شود؟ همان طور که تا اینجا احتمالا متوجه شده‌اید، وظیفه اصلی کاتالیزور دفع گازهای مضر در خروجی موتور است. اگر این گازها توسط کاتالیزور دفع نشود وارد محیط زیست شده و برای محیط و افراد مضر است. پس جواب اگر کاتالیزور نباشد چی میشود؟ این هست که محیط زیست آلوده تر می‌شود.

اما در برخی خودروهای جدیدتر نبود کاتالیزور ممکن است باعث خطا روی ECU شود. چراکه عدم وجود این قطعه روی خودرو و آلودگی محیط، بسیار در کشورهای خارجی (بخصوص استاندارد اروپا) مهم است و جریمه‌های 500 – 1000 دلاری در پی دارد دارد.

اما ممکن است در تست معاینه فنی به مشکل بخورید، چراکه گاز خروجی در معاینه فنی تست میشود و در صورت نبود کاتالیزور ممکن است به احتمال زیاد در تست رد شوید.

برخی دوستان یا حتی تعمییرکارها می‌گویند که با حذف کاتالیزور شتاب ماشین بالا میرود و به اصطلاح نفس ماشین باز می‌شود. در جواب باید گفت که: بله با حدف کاتالیزور خراب و مسدود شده شتاب بابا میرود اما با حذف کاتالیزور سالم این اتفاق نمی‌افتد.

تعمیر کاتالیزور اگزوز

برخی نیز راجب تعمییر کاتالیزور اگزوز پرسیده بودند. تعمییر کاتالیزور به هیچ عنوان کار قابل انجامی نیست. کاتالیزور اگزوز یه شبکه‌ی توری مانند شبیه به لانه زنبور است، تعمییر این شبکه امکان پذیر نیست و باید کاتالیزور را تعویض کرد. تنها موردی که در هنگام تعویض کاتالیزور باید توجه کرد فلرات گرانبهای آن است که دور ریخته نشود.

سخن پایانی درباره کاتالیزور و خرابی آن

همان طور که قرار بود، در این پست همه موارد مربوط به کاتالیزور اگزاز از جمله: علائم خرابی کاتالیزور، افزایش عمر مفید کاتالیزور، حذف کاتالیزور و دیگر موارد بررسی شد. نظر شما درباره این پست و کاتالیزور اگزوز خودرو چیست؟ آیا تجربه‌ای در رابطه با کاتالیزور اگزوز دارید که جای آن در این پست خالی است؟ نظرات و دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بلاگ دکی کارز