نکاتی برای خرید حرفه‌ای لاستیک مناسب خودرو

نکاتی برای خرید حرفه‌ای لاستیک مناسب خودرو

ادمین 3 دیدگاه

 راهنمای خرید لاستیک و هر آنچه که باید قبل از خرید لاستیک مناسب خودرو بدانید!

در این مقاله موضوعات و مواردی را می‌بینید که در هر جای به شما گفته نمی‌شود!

قصد داریم شما را برای خرید لاستیک مناسب خودرو راهنمای کنیم، تا از این بعد بهترین و مناسب‌ترین لاستیک را برای خودرو خود انتخاب و خرید کنید.

همانطور که از عنوان هم مشخص است اینبار در سری مقالات «دکی کارز» می‌خواهیم راجب خرید لاستیک مناسب خودرو حرف بزنیم، مهم نیست چه مدل خودرویی دارید، نکاتی که گفته می‌شود برای همه گروه‌های خودرو صدق میکند. خرید لاستیک مناسب خودرو جز مواردیست که باید به آن توجه زیادی داشت چون تنها عضوی که در خودرو با زمین تماس دارد لاستیک است.

همچنین بخوانید:

ثبت نام لاستیک دولتی

این مقاله یک راهنما است که شما بتوانید بهترین و مناسب‌ترین نوع لاستیک را برای خودروی خود انتخاب کنید. اگر قصد خرید لاستیک دولتی یا خرید لاستیک دسته دوم دارید، بازهم این مقاله به کار شما می‌آید. پس قبل از دست به جیب شدن برای خرید لاستیک خودرو این مقاله را تا پایان بخوانید!

اولین مورد و راهنمایی که برای خرید لاستیک بایستی به آن توجه کنیم، علائم روی لاستیک است.

روی لاستیک پر از علائم و نوشته است، اما یه گروه اهمیت بالایی دارند و یک گروه اهمیت کمتری دارند. این علائم ما رو برای خرید بهترین لاستیک‌ها راهنمایی می‌کند.

علائم مهم روی لاستیک برای خرید لاستیک مناسب راهنما

علائم مهمی که موقع خرید لاستیک ما را راهنمایی می‌کنند و باید به آنها توجه کنیم:

 • سایز و  اندازه لاستیک
 • تاریخ لاستیک
 • شاخص تحمل بار
 • شاخص نهایت سرعت
 • حداکثر فشار باد تایر
 • نوع تایر براساس شرایط اقلیمی

مواردی که در بالا ذکر شد موارد مهمی است که برای خرید لاستیک نو باید به آنها توجه کنید و به عنوان راهنما ازشون استفاده کنید.

سایز لاستیک اولین مورد است که برای خرید باید به آن توجه کنید. چون که بهترین لاستیک بازارهم خریده باشید اگر سایز مناسب خودرو نباشد، مفت نمی ارزد!

هریک از خوردوسازان سایز مناسب را برای اتومبیل توی دفترچه بیان کرده‌اند برای مثال:

پراید: 165/65 R13

پژو: 185/65 r14

سانتافه:235/55 R19

بی ام و: 225/55 R17

همانظور که می‌بینید سایز همه لاستیک‌ها به یک صورت نوشته می‌شود و تفاوت فقط در اندازه هست.

سایز لاستیک برای خودرو

عدد 3 رقمی سمت چپ ممیز بیانگیر پهنای لاستیک به میلیمتر است.

عدد 2 رقمی بعد از ممیز بیانگیر نسبت فاق لاستیک به پهنای لاسیتک است که اگر می‌خواهید بدستش بیارید کافیست برای مثال در پژو: 185 × 65 تقسیم بر 100 مساوی است با اندازه فاق لاستیک به میلیمتر، یعنی 120 میلیمتر. بعد از این ارقام شما با یک R و سایز تایر روبر میشوید. عدد کنار R  بیانگر قطر لاستیک به اینچ هست که باید قطر رینگ رو بدانید تا بتونید سایز لاستیک هم انتخاب کنید.

علائم روی تایر و شاخص ها برای انتخاب لاستیک حوب

ماجرای R….

برای این حرف معانی زیاد در نظر گرفتن مثل رینگ، rotation و…

اما همه اینها اشتباهه. این R فقط داره به لایه های زیرین لاستیک اشاره میکنه که دونوع هم بیشتر نیست یکی R ینی رادیال. یکی دیگر هم بایاس که با علامت «-» نشون میدن. که اکثرا لاستیک های امروزی از رادیال استفاده میکنند.

لاستیکهای بایاس برای خودروهای باری و خودروهایی که در شرایط سخت و غیر معمولی مثل معادن تردد دارن استفاده میشود، چون مقاومت و استهکام بالایی دارن. اما برای سرعت مناسب نیستن به همین دلیل تایرهای بایاس را در خودروهای سواری نمیبینیم. لاستیک‌های بابایس صدای زیادی هم تولید میکنند.

انواع تایر براساس چینش لایه ها و تاثیر آن در خرید لاستیکها

گاهی اوقات هم ممکنه به شکل زیر سایز روی لاستیک نوشته شده باشه که بیشتر برای وانت و کامیونها به این صورت هست. همانطور که گفتم بیشتر برای وانتها و کامیون ها به این صورت هست اما برای اینکه اطلاعاتتون کامل باشه این روهم بهتون میگم.

همچنین بخوانید  ثبت نام و خرید لاستیک دولتی بارز، ایران تایر، کویر، یزد تایر 1400

12.00 R24 یا 12.00-24

اون علامت – همانطور که گفتم به معنی لاستیک بایاس هست و R  هم رادیال.

24 هم به معنای قطر تایر به اینج و 12 هم بیانگر فاق (دیواره) لاستیک به اینچ هست.

تاریخ لاستیک:

بعد از فهمیدن سایز لاستیک باید تاریخ لاستیک را بدانیم که لاستیک تاریخ گذشته نخریم. معمولا تاریخ را نزدیک سایز و توی یه قسمت تورفتگی به حالت بیضی داره.

تواین قسمت شما یک عدد 4 رقمی دارید مثلا: 1425 یا 1720

دوعدد سمت چپ «هفته تولید شده لاستیک» و عدد 2 رقمی سمت راست «سال ساخت» لاستیک را نشان می‎دهد.

مثلا همون مثال بالا ساخت تولید لاستیک هفته 17 سال 2020 هست.

تشخیص تاریخ لاستیک
تاریخ تولید لاستیک

راهنمای کامل برای تاریخ لاستیک

لاستیک را کمتر از چه تاریخی نخریم؟ لاستیک تاریخ انقضا دارد؟!

اگر قصد خرید لاستیک نو دارید، تایری که 4 – 5 ماه از تاریخ تولید آن گذشته باشد نخرید. چرا که بیشتر مدت از این صرفه اقتصادی ندارد.

اگر هم قصد خرید لاستیک دسته دوم دارید لاستیکی که بیشتر از 2 سال از تاریخ تولید آن گذشته باشد نخرید.

گذشته از اینها در کشور خودمان قانون سخت‌گیرانه‌ای در تاریخ لاستیک نیست ولی در بعضی کشورهای اروپایی تاریخ تایر بیشتر از 4 سال جز نقص فنی محسوب می‎‌شود.

اما می‌شود لاستیکی که برای 10 سال پیش هم هست را استفاده کرد و اتفاقی نیفتد ولی خب اینجوری با دست خودمان تو دل خطر می‌رویم! تاریخ انقضای خاصی برای لاستیک پیشنهاد نمیدهم اما خب حد معمول استفاده حداکثری از لاستیک 4 سال هست.

راهنمای شاخص بار و سرعت لاستیک

بعد از دانستن این‌ها نوبت می‌رسد به شاخص بار و شاخص نهایت سرعت که سمت راست سایز لاستیک کنار هم نوشته می‌شوند.

برای مثال 77T

عدد 77 بیانگر حداکثر فشار که این لاستیک میتونه تحمل کنه هست.

یعنی حداکثر تحمل فشار این لاستیک در حداکثر فشار باد 412 کیلو هست.

که وقتی این عدد رو ضربدر 4 میکنید،چون 4تا لاستیک  دارید،میزان حداکثر باری که خودرو میتونه تحمل کنه بدست میاد. 4*412=1650  که باید وزن خودرو وسرنشین هم حساب کنید.یعنی از همین 1650 اگر 1100کیلو وزن خودرو و سرنشینان باشه شما حداکثر 550 کیلو دیگر میتونید بار سوار کنید.اما خب کلا کارو به اینجاها نرسونید چون احتمال خطر بالاس. فقط خواستم بدونید قضیه از چه قراره.

درکنار 77 یک حرف میبینید که بیانگر نهایت سرعت هست که از A هست تا Y. برای مثال همین T یعنی حداکثر سرعت که باید با این لاستیک رفت در (شراط مطلوب و عادی نه لاستیک پاره و داغونه آپارات، فیتیله خورده  😐) سرعت 190Km هست.

روی لاستیک یه جمله دیگری که زیاد هم نوشته میشود عبارت MAX Load است. که معنی آن این است که این لاستیک به تنهایی این مقدار وزن را تحمل می‎کند که این مقدار با شاخص بار یک مقدار را به ما گوشزد میکنند. از این راهنما حتما استفاده کنید.

شاخص سرعت لاستیک برای خرید لاستیک
شاخص بار تایر برای خرید لاسنیک مناسب

آیا شاخص بار و سرعت اهمیت دارند؟ این شاخص‌ها ما را در خرید لاستیک راهنمایی می‌کنند؟

بله شاخص سرعت و بار اهمیت دارند چرا که اگر استفاده غیر معمول از خودرو دارید باید این شاخص را عایت کنید، یعنی اگر  اهل سرعت هستید یا زیاد وزن سنگین بار خودرو میکنید لازم است در خرید لاستیک این مورد را هم در نظر بگیرید.

حداکثر فشار باد لاستیک:

فشار باد لاستیک تنظیم اهمیت

برای فهمیدن حداکثر فشار باد تایر 2 راه داید: یکی اینکه از توی درب خودرو یا درب صندوق نگاه کنید، که این فشار برای زمانیه هست که شما از لاستیک سایز استاندارد خودرو دارید استفاده میکنید نه غیر فابریک. راه دوم روی خوده لاستیک که نوشته شده: max pressure شما کنار این نوشته روی لاستیک رو بخونید متوجه حداکثر فشار باد میشوید. اما خب فشار معمولی برای خودروهای سواری 32-33 PSI  هست.

راهنمای انوع تایر براساس شرایط اقلیمی:

به صورت کلی براساس شرایط اب و هوایی 3 نوع لاستیک داریم:

همچنین بخوانید  عمر مفید لاستیک + 3 نکته‌ای که هیچ‌جا به شما نمی‌گویند!

لاستیکهای تابستانی:

لاستیکی با آج های کوتاه نسبت به لاستیک‌های دیگر شیارهای وسط لاستیک پهن‌‎تر. این نوع تایرها کیفیت بالایی دارند، چسبندگی بالا، کوبش کمتر، نرمی بیشتر، کاهش مصرف سوخت و برعکس اسمشان در سطح خیس و بارانی نیز بدلیل آج کوتاه و شیارها پهن مناسبند. لاستیک‌های تابساتی به کسانی که در جاده های خیس و خشگ تردد دارد و در جاده های برفی نمیروند و در جاده خاکی و خشن هم عبور ندارند (چون در برابر سنگ لاخ و …بسیار حساسند) به شدت توصیه میکنم استفاده کنند. علامت این لاستیک‌های روی دیواره لاستیک بصورت یک آفتاب درخشان است. درکل لاستیک تابستانی مناسب جاده آسفالت است. این راهنمایی شما رو در خرید لاستیک تابستانی کمک می‌کند.

نکاتی برای خرید حرفه‌ای لاستیک مناسب خودرو
لاستیک تابستانی

راهنمای خرید لاستیک های 4 فصل (all season):

همانطور که از نامش پیداست، این نوع تایر برای انوع آب و هواها مناسب هست، البته در برف و باران کارایی مانند لاستیک‌های برفی و تابستانی ندارند اما کار راه اندازند! قیمتشان نیز از لاستیک‎های دیگر معمولا ارزانتر است.

لاستیک های 4فصل دارای آج های بلندتر و شیارهای باریک‎تر نسبت به لاستیک‌های تابستانی هستند. اما از لحاظ کاهش مصرف سوخت و کوبش و نرمی به پای لاستیکهای تابستانی نمیرسند.

علامتهای لاستیکهای تابستانی: آفتاب + ابربارانی + برگ درخت یا آفتاب + ابر.

لاستیکهای 4 فصل زیادی در کشورخودمان نیز تولید میشود از جمله: ایران تایر ،بارز ،کویرتایر ،یزدتایر و گلداستون و…

نکاتی برای خرید حرفه‌ای لاستیک مناسب خودرو
لاستیک 4 فصل

راهنمای خرید لاستیکهای زمستانی:

لاستیک‎هایی که فقط در برف کاربرد دارند، و البته عملکرد و لذت خوبی هم بهمراه دارند . آج های بلند و فاصله زیاد شیارها خصوصیت این نوع تایرهاست. بیاد داشته باید این نوع لاستیک‌ها در گل و شل هم عملکرد خوبی دارند. علامت روی تایرهای زمستانی: 3 قله برفی + بلور برف یا بلور برف به تنهایی است.

کدام لاستیک را پیشنهاد می‌دهید؟

با اینکه راهنمایی‌هایی ذکر شد، اما به شخصه لاستیک تابستانی را توصیه میکنم، اما به این دلیل که در خاکی و جاده های ناهمواره حساسند ممکن آسیب ببیند، به همین دلیل اگر ساکن ایران هستید و در اکثر شرایط اقلیمی و جاده ای به سر میبرید بهترین انتخاب لاستیک های 4 فصل است.

چرا در ایران لاستیک‌های 4 فصل فراوان ترند؟

علاوه بر ایران البته در کشورهای دیگر هم لاستیکهای 4فصل فروان ترند.

علت این فراوانی در ایران این است که همانطور در خصوصیات بیان شده،این لاستیکها در اکثر شرایط مناسبند و مناسب اکثر نقاطر ایران هستند از طرفی قیمت مناسبی هم دارند.

نکته مهم: بعضی مواقع ممکن است شما روی لاستیک علامتی از نوع لاستیک نبینید که باید کد یا نام لاستیک را در اینترنت جستجو کنید تا متوجه شوید.

آیا میدانستید لاستیک های all season  و all weather تفاوت دارند؟

بله درست خواندید این دو لاستیک باهم تفاوت دارند اگر بخواهم 2 تفاوت عمده این دونوع تایر را بیان کنم تایرهای all weather در برف مناسبترند و همچنین کیفیت و قیمت بالاتری هم دارند و علامت روی آنها همان علامتهای لاستیک 4 فصل بعلاوه علامت بلور برف است.

الگوی آج لاستیک و انواع

راهنمای الگوی آج لاستیک (tread pattern):

این اصلاح شاید کمی گیج کننده باشه اسمش، اما ساده است.

3 نوع الگوی آج داریم:

متقارن لاستیک متقارن از جمله ایرانی برای راهنمای خرید(symmetric)

لاستیک‌های متقارن دارای الگوی آج نا متقارن هستند. و شما می‌توانید در هر طرف خودرو نصب کنید و نیاز به رعایت جهش چرخش ندارید.

نمونه لاستیک متقارن

نامتقارن (Asymmetric)

در لاستیک نا متقارن inside و outisde وجود دارد و در مقایسه با الگوی متقارن برای جاده بارانی مناسب‎ترند. زمانی که در لاستیک outside و inside وجود دارد شما نمیتوانید لاستیک را در طرف دیگر خودرو نصب کنید و فقط میتوانید لاستیک را عقب جلو کنید.

الگوی نا متقارن خرید لاستیک
لاستیک نامتقارن

جهت دار (directional)

لاستیک جهت دار برای خرید لاستیک مناسب

در لاستیک‌های جهت دار، آج‌های لاستیک به سمتی جهت دارند. روی این لاستیک‌ها سمت چرخش (Rotation) مشخص شده و فقط باید به همان سمت چرخش داشته باشد. لاستکیهای جهت دار برای جاده‌های بارانی و خیس خیلی مناسب هستند.

لاستیک جهت‌دار

نکته ای که وجود داره این هست که معمولا لاستیکهای جهت دار مناسب بارون هستند که به اصطلاح در ایران به آجهای جهت دار، آبشاری هم میگیم.

نکته دیگر هم اینکه لاستیک‎های جهت‎دار همانظور که از اسمش مشخصه باید سمت مشخصی نصب بشن و چرخش داشتن باشن و درخلاف اون دچار فرسایش میشن، صدا ایجاد میکنند و کارشان را بخوبی انجام نمیدهند.

همچنین بخوانید  عمر مفید لاستیک + 3 نکته‌ای که هیچ‌جا به شما نمی‌گویند!

آیا نوع الگوی آج تایر بر کیفیت تایر تأثیر دار؟ باید به عوان راهما از آن استفاده کرد؟

خیر نوع الگو در کیفیت و کارایی لاستتیک تاثیر نداره اما قبلا گفته میشد که معمولا لاستیکهای  4 فصل الگوی آج شان نامتقارن، که جدیدا با مشاهده یک سری لاستیک تابستانی فهمیدیم که اینظور نیست..

تاثیرات لاستیک پهن روی خودرو

آیا لاستیک پهن باعث افزایش مصرف سوخت میشود؟ معایب لاستیک پهن چیست؟

وقتی شما از لاستیک که پهن تر از سایز استاندارد خودرو است استفاده می کنید، دراصل سطح تماس لاستیک با زمین را افزایش می‌دهید، این افزایش سطح تماس دارای مزیت و عیب است، که در زیر ذکرشده: این راهنماها رو به دقت مطالعه کنید.

 • افزاش کنترل به خودرو و هندلینگ
 • افزایش مقاومت لاستیک در برابر وزن (لاسیک های پهن وزن بیشتری تحمل می‌کنند)
 • چسبندگی بیشتر
 • ظاهر اسپرت‎تر به خودرو
 • افزایش فشار به جلوبندی خودرو
 • افزاش مصرف سوخت خودرو
 • سفت‌تر شدن فرمان
 • اگر در کوچه با یک فرمون میتوانسید دور بزنید با افزایش پهنا، مجبور هستید دوبار دورفرمان کنید.
 • امکان خارج شدن خودرو از گارانتی

3 شاخصه مهمی که به آنها توجه نمی‌کنیم و اگر توجه کنیم دقیق توجه نمی‌کنیم،واگر دقیق توجه کنیم معنایش را دقیق نمیدانیم!

شاخصهای مهم روی تایر برای خرید لاستیک
شاخص های مهم لاستیک خارجی

شاخص‌های سوسول بازی!

شاخصه ای که میخواهیم در موردش صحبت کنیم راجب :

راهنمای میزان تأثیر در افزایش مصرف سوخت (Fuel economy)

راهنمای میزان تولید سرو صدا (noise Level)

راهنمای چسبندگی در سطح خیس (Wet Grip)

برای هرکدام از این شاخص‌ها دنیایی از اطلاعات وجود دارد اما خب ما تأکیدمون بر قابل فهم بودن و کاربردی بودن هست. اینکه گفتم سوسول بازی به این دلیل بود که بعضی جاها از بعضی از افراد شنیدم اینا سوسول بازیه و فقط مارک لاستیک مهمه!

بهله! اما بنظر من شاید اگر تو ایران بعضی جاها سوسول بازی بیشتر انجام می‌گیرفت شاهد پیشرفت شگرفی تو صنعت لاستیک بودیم.

میزان ایجاد صدای لاستیک: یک راهنمای مهم

همانطور که از نامش هم معلومه یعنی این لاستیک چقدر صدا ایجاد میکنه؟

شکل این شاخص به این صورت هست که یک لاستیک که 3 موج صدا که از اولی تا سومی بزرگتر شده کنارش قرار داره.

اولین موج به معنای ایجاد صدای به اندازه حداکثر 68 دسیبل، به ترتیب 72 و76 دسی بل صدا تولید میشه. اما خب با این اعداد وارقام چیز زیادی دستگیرمون نمیشه!

یه مقاله در این مورد وجود داره که بیان میکنه اگر کوچیکترین موج یعنی موج اولی پر بود یعنی این تایر به اندازه یک تایرمعمولی صدا ایجاد میکنه، اگر موج دومی پر بود این لاستیک به اندازه 2تا لاستیک، اگر  موج سومی پر بود یعنی به اندازه 4 تا لاستیک صدا تولید میکنه، Wow! یعنی اگر سومی پر باشه یه خودرو اندازه 4 تا خودرو لاستیک‌هاش صدا ایجاد میکنه.

بعضی وقتا ما بدگویی یک برند رو می‌کنیم و می‌گیم فلان برند خیلی بی کیفیته، اما شاید همون برند روی تایرش بیان کرده باشه این لاستیک شاخص صداش بالا هست وقتی بیان کرده دیگر این مشکل از ماست که این لاستیک رو خریدیم نه برند!

تاثیر لاستیک بر مصرف سوخت:

این شاخصه از A شروع میشه تا G که در هر رده حدود 150 cc  به مصرف سوخت خودرو در 100 کیلومتر افزوده میشه.

چسبندگی لاستیک در سطح خیس:

درسته در این شاخصه اسمش اینه در سطح خیس. اما لاستیکی که در سطح خیس چسبندگی خوبی داشته باشه توی سطح خشک هم همین عملکرد را دارد.

این شاخص هم از A  شروع میشود تا G که بترتیب در هر رده حدود 4 متر بیشتر ترمزگیری شما طول میکشه. این اعداد هم در سرعت 80 کیلومتر سنجیده شده و با افزایش سرعت متغییرها هم تغییر می‌کنند.

موقع خرید لاستیک توجه کنید شاخص (ترمزگیری و مصرف سوخت) بیشتر از C نباشند و شاخص صدا هم بیشتر از 2 موج پر نباشد.

آیا این 3 شاخص سوسولی را در خرید تایر در نظر بگیریم؟ 

این 3 شاخص را در خرید لاسیک حتما همیشه در نظر بگیرید، تا بعد از خرید پشیمان نشوید و بدگویی یک برند خاص را نکنید! شاخص لاستیک یک راهنمای بزرگ برای خرید لاستیک هست.

در کنار نکاتی که در بالا گفته شد نکاتی دیگری هم وجود دارد مثل: جنس لاستیک، استاندارد DOT و…

به این دلیل بیان نکردیم چون در هر لاستیک این استانداردها وجود ندارند. امیدواریم این مقاله بدردتون خورده باشه،با دوستان به اشتراکش بگزراید.

خرید لاستیک دولتی

برای خرید لاستیک دولتی کافیه از طریق پست نحوه دریافت و خرید لاستیک دولتی اقدام به خرید لاستیک تعاونی یا همون دولتی کنید.

به مکالمه بپیوندید

3 نظر

 1. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بلاگ دکی کارز