طراحی خودرو و هر آنچه که باید درباره آن بدانیم

طراحی خودرو و هر آنچه که باید درباره آن بدانیم

ادمین بدون دیدگاه

طراحی خودرو شاخه‌ای از علم مکانیک در صنعت خودروسازی است که فرد باید با در نظر گرفتن: آیرودینامیک، زیبایی و ارگونومی یک  طرح کلی و جامع از خودرو تهیه کند.

با ظهور خودروهای دورن سوز در اواخر قرن 18 میلادی یک اتفاق جدید در صنعت ماشن‌آلات رخ داد. برای عموم مردم که پیشرفته‌ترین تجهیزاتی جابجایی برای آن‌ها اسب و کاسکه بود دیدن این خودروها بسیار عجیب بود!

رفته رفته با پیشرفت این صنعت رقابت‌ها شدیدتر شد و شرکت‌های زیادی ظهور کردند؛ از فورد در آمریکا گرفته تا بنز در اروپا و…

همچنین بخوانید:

ثبت نام لاستیک دولتی

طراحی خودرو از 130 سال پیش تاکنون!

از ساخت اولین خودروها تاکنون یک چیز بوده که مشترک است. عملیاتی که همیشه بوده است و همیشه خواهد بود! و این چیزی نیست جز طراحی  خودرو، موردی که از ساخت اولین خودرو از آن استفاده شده تا الان که بروزترین خودروها در حال تولید هستند. خوشبخاته طراحی خودرو در ایران چند سالی است مورد توجه قرار گرفته و سایت‌هایی مانند فرادرس در زمینه آموزش طراحی خودرو به خوبی عمل کرد‌ه‌اند.

اما چرا طراحی خودرو از همان اول دارای اهمیت بوده و توجه ویژه‌ای به آن شده؟ پاسخ ساده است: یک طراحی اولیه از خودرو تا جای ممکن همچیز را درباره طرح نهایی و تولید خودرو مشخص می‌کند.

اولین طراحی‌های خودرو

طراحی اولیه تا جای ممکن مشخص می‌کند که این خودرو از چه قابلیت‌هایی قرار است پشتیبانی کند، آیرودینامیک و ارگونومی آن به چه صورت است، ظاهر آن چگونه است و حتی ساخت خودرو چه هزینه‌هایی را در برخواهد داشت را نیز مشخص می‌کند. علاوه بر این موارد طراحی اولیه‌ می‌تواند اعضای تیم را از موادی که قرار است در خودرو بکار برده شود و همچنین چالش‌های پیشه رو برای طراحی نهایی و تولید را نیز مشخص کند.

بحث طراحی خودرو آنقدر مهم شده است که در هر شرکت خودروسازی از بخش بازایابی گرفته تا بخش تولید همگی با تیم طراحی هماهنگ هستند! چراکه طراحی خودرو با خواسته‌های مشتریان و مصرف‌کنندگان محصول رابطه‌ای مستقیم دارد.

همچنین بخوانید  دانلود قولنامه ماشین + نکات مهم هنگام معامله خودرو

طراحی یک نقشه کلی از از محصول نهایی را برای شرکت و مشتریان ترسیم می‌کند. و بعد از آن همه‌ی اعضا حول محور آن فعایت می‌کنند. علت این است  که برای به تولید رساندن طراحی یک خودرو باید تجهیزات، مهندسان، بازاریابان و … آماده باشند.

همچنین بخوانید:

علائم تمام شدن صفحه کلاچ

همچنین بخوانید:

لاستیک دولتی

همچنین بخوانید:

آب رادیاتور + نحوه تعویض آب رادیاتور ماشین

رابطه مهم بازایابی و طراحی خودرو

در صنعت خودروسازی مقوله بازاریابی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا صحبت از میلیون‌ها و یا میلیاردها دلار است و مهمتر از همه آنکه، عرضه یک محصول جدید خودرویی به بازار، از لحظه تصمیم‌گیری تا تولید حدود سه تا پنج سال زمان می‌برد و در این مدت سرمایه‌گذاری سنگینی (در حدود صدها میلیون دلار) در خصوص تجهیزات، ماشین‌آلات، نیروی متخصص و سازمان‌دهی فروش و خدمات پس از فروش، صورت می‌پذیرد و اگر چنانچه محصول جدید در بازار موفق نگردد، شرکت سازنده ضرر و زیان هنگفتی را متحمل خواهد شد. از همین رو، تصمیم‌گیری در مورد طرح و ویژگی‌های یک محصول بسیار با احتیاط انجام می‌گیرد و در واقع این بخش بازاریابی است که دقیقاً مشخص می‌کند چه نوع اتومبیلی و با چه ویژگی‌هایی و با چه شکل و شمایلی تولید و به بازار عرضه شود. مثلاً ممکن است که بخش بازاریابی دریابد که بیشتر  مردم آمریکا به دلیل وجود ناهمواری‌ها و کوه‌ و جنگل‌های زیاد و شرایط آب و هوایی مختلف به خودروهایی با قدرت بالا (Muscle car) نیاز دارند و بر عکس در کشوری همچون ژاپن که حجم ترافیک و تراکم بالاست به خودروهایی  نیاز است که هوشمند باشند، طراحی زیبا و در عین حال جمع و جوری داشته باشند و… از این رو، پس از جمع‌بندی نهایی داده‌های مربوطه، به طراحان شرکت دستور طرح چنان خودرویی را می‌دهند. در حقیقت مهم‌ترین کار بخش بازاریابی تشخیص وضعیت بازار از نظر تخمین حداکثر ظرفیت فروش، تعیین محدوده قیمت، شناخت پیدا کردن نسبت به سلیقه عمومی عامه مردم و… می‌باشد.

همچنین بخوانید  دانلود قولنامه ماشین + نکات مهم هنگام معامله خودرو

طراحی خودرو می‌تواند از اجزای مختلفی از خودرو باشد، اما بصورت کلی جهت آموزش و یادگیری، طراحی خودرو به 3 دسته تقسیم می‌شود:

  • طراحی داخلی خودرو

  • طراحی ظاهری (بدنه) خودرو

  • طراحی موتور پیشران خودرو

 

طراحی داخلی خودرو

طراحی داخلی خودرو

طراحی داخلی همانطور که از نامش پیداست مربوط است به طرح‌ها، ایده‌ها، امکانات و قابلیت‌هایی است که برای کابین خودرو و سرنشینان در نظر گرفته شده است. در بازار کنونی خودروها که رقابت شدت گرفته است طراحی داخلی خودرو به یکی از آیتم‌های مهم برای خودروساز و یکی از آیتم‌های مورد  انتظار مشتریان تبدیل شده. طراحی داخلی خودرو معمولا بصورت 3 بعدی (3D) تهیه می‌شود تا شبیه‌ترین حالت ممکن را به مخاطب نشان دهد. برای این نوع طراحی از خودرو معمولا از برنامه محبوب و پر کاربرد 3D مکس ستفاده می‌شود.

طراحی ظاهری بدنه خودرو

طراحی ظاهری خودرو نیز مانند طراحی داخلی از اهمیت بالایی برخوردار است. چراکه اولین چیزی که در مواجه با خودرو با آن روبرو هستیم، طراحی ظاهری آن است. رقابت در عرصه نحوه طراحی ظاهری خودرو در بازار کنونی خودروها بسیار داغ است. بعضی از شرکت‌های خودروسازی طراحی خود را دسخوشی تغییراتی کرد‌ه‌اند تا بتوانند تا جای ممکن از بازار مدرن‌ و جذاب خودروها جا نمانند.

این درحالی است که برخی شرکت‌های خودروسازی همچنان در طراحی ظاهری خودروهای خود طرح‌های قبلی را حفظ کرده و با تغییراتی جزئی، ظاهر مدرن‌تری به تولیدات خود داده‌اند. برای مثال شرکت‌هایی همچون بنز و BMW همچنان اصالت و کلیت طراحی خود را در ظاهر خودرو حفظ کرده‌اند و با تغییراتی جزئی اما زیرکانه ظاهر طراحی خود را بروزتر و مدرن‌تر می‌کنند. در  کنار این خودروسازها شرکت‌های دیگری هم دیده می‌شوند که با گذشت چندین سال تغییرات بسیار جزئی در خودروهای خود داده‌اند مانند: پاگانی، لامبورگینی و… علت چیزی نیست جز اینکه این شرکت‌ها طبق بازاریابی‌های خود پیش می‌روند و بر اساس اطلاعات خود دریافته‌اند که ظاهر خودروهایشان هنوز برای مشتریان جذاب است و مشتری همچنان از طراحی با اصالت  قدیمی آنها استقبال می‌کند.ند‌اند

همچنین بخوانید  دانلود قولنامه ماشین + نکات مهم هنگام معامله خودرو

اما برعکس در خودروهای ژاپنی و کره‌ای تغییرات ظاهری بسیار گسترده‌تر است.

طراحی بدنه خودرو با اتوکد

طراحی خارجی خودرو می‌تواند از روش‌‌های مختلفی صورت گیرد. تا اوخر قرن 19 طراحی ظاهری خودرو بصورت اتود و روی کاغذ صورت می‌گرفت. طراح با استفاده از قلم و کاغذ تمام آن چیزی که از طراحی ظاهری خودرو (زیبایی، آیرودینامیک و…) در ذهن خود داشت را روی کاغذ پیاه می‌کرد. این روش از بدو شروع طراحی  خودرو تا اواخر قرن 19 بسیار محبوب بود اما با اختراع کامپیوترها و برنامه‌ها  این نوع روش به مرور کنار گذاشته شد، اما همچنان خیلی از شرکت‌ها و افراد برای طراحی‌های اولیه خود از این نوع روش استفاده می‌کنند.

در حال حاضر طراحی بدنه خودرو از طریق برنامه‌هایی صورت می‌گیرد که سرعت طراحان را بسیار بالا برده و از طرفی هر آنچه که در ذهن طراح وجود دارد را می‌توان پیاده‌سازی کرد. از طراحی بزرگ و کلی گرفته تا جزئی‌ترین طرح‌های میلیمتری مربوط به خمیدگی و زوایه‌های مربوط به آیرودینامیک!

از جمله این برنامه‌های طراحی خودرو می‌‌توان به برنامه اتوکد اشاره کرد که برنامه‌‌ای بسیار معروف در صنعت طراحی و نقشه کشی است. هر چند اتوکد کار خود را در سال 1982 میلادی استارت زد. اما از سال 1998 استفاده از این برنامه رشد شگرفی بهمراه داشت که کاربرد آن در زمینه طراحی خودرو نیز بود.

طراحی موتور پیشران خودرو

همانطور که از نامش پیداست این نوع طراحی خودرو مربوط است به طراحی موتور. در این طراحی باید چیدمان قطعات، اندازه و سایر موارد دیگر در نظر گرفته شود. لازم به ذکر است که شرکت‌های خودرسازی در حال حاضر در تلاشند در کنار کاهش اندازه و حجم قطعات موتور خودرو راندمان موتور را افزایش دهند.

از جمله‌ برنامه‌هایی که می‌توان با آن موتور خودرو را شبیه‌سازی کرد. برنامه کتیا (CATIA) است. برنامه کتیا علاوه بر طراحی در زمینه موتور خودرو در صنعت‌های دیگر از جمله ماشین سازی، نفت، و پلاستیک نیز کاربردهای زیای دارد. آموزش این برنامه نیز در سایت فرادرس به خوبی و کامل تدریس شده است.

فرادرس: مرجع آموزش در ایران

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بلاگ دکی کارز