5 نشانه تعویض لنت جلو + ویدیو

5 نشانه تعویض لنت جلو + ویدیو

ادمین 5 دیدگاه

انتخاب خودرو در دکی کارز

 

لنت ترمز خودرو یکی از مهمترین قطعات خودرو محسوب می‌شود. لنت ترمز یک قطعه یدکی مصرفی در خودرو محسوب می‌شود و باید تقریبا هر 15 کیلومتر آن را بررسی کرد. البته لنت ترمز قطعه‌ای نیست که هر 15 هزار کیلومتر نیاز به تعویض داشته باشد بلکه از آنجایی که لنت ترمز یکی از مهمترین موارد ایمنی خودرو است نیاز است که به خوبی از آن مراقبت و نگهداری شود.

لنت خودرو را می‌توان مهمترین قطعه یدکی خودرو دانست چرا که بدون ترمز حرکت با خودرو کاملا ریسک است. در این پست متفاوت نشانه‌هایی را بیان کردیم که بدون باز کردن چرخ خودرو کاملا مشهود هستند و فقط کافیست کمی دقت کنید تا متوجه شوید لنت تمام شده است یا خیر. نشانه‌های زیادی را می‌توان برای زمان و نشانه تعویض لنت خودرو نام برد اما همگی کاربردی نیستد.

این نکته توجه داشته باشید قبل از پرداختن به علائم تمام شدن و تعویض لنت خودرو حتما سطح روغن ترمز را چک کنید. و اگر متوجه شدید که  لنت ترمز تمام شده و سطح روغن ترمز پایینن آمده، به مخزن روغن ترمز، روغن اضافه نکنید! چرا که بعد از تعویض لنت ترمز احتمال زیاد روغن ترمز به سطح خود بازگردد.

در این پست از دکی کارز مهم ترین موارد و نشانه‌های تعویض لنت را نام بردیم که شما بتوانید بدون نیاز به بازکردن چرخ خودرو و زمانی که سوار خودرو هستید، تشخیص دهید که آیا لنت ترمز خودرو تمام شده یا خیر. اگر تمام شده بود می‌توانید اینجا کلیک کرده و خودروی خود را انتخاب کنید. سپس از طریق آموزش‌ها لنت ترمز را تعویض کنید.

مهم‌ترین نشانه‌های تعویض و تمام شدن لنت خودرو (جلو)

1-  سوت کشیدن لنت ترمز

صدای سوت کشیدن لنت ترمز یکی از مهم‌ترین موارد تعویض لنت خودرو هست که در اکثر موارد هم میشه روی این نشانه از تعویض لنت حساب باز کرد. اما یک نکته وجود داره در مورد سوت کشیدن و تعویض آن که باید بدانید.

هر صدای سوت کشیدنی نشانه تعویض لنت نیست!

صدای سوت کشیدن لنت زمانی که ترمز را فشار دهید. اگر در بین سرعت‌های 60 تا 90 شنیده شود، نشانه مهمی بر تمام شدن لنت است. بعضی موقع ممکن چون تازه لنت را خریداری کرده‌اید و در حدود 500 کیلومتر اول صدای سوت کشیدن لنت را بشنوید. پس توجه کنید صدای سوت کشیدن بین ساعت 60 – 90 نشانه‌ای بر تعویض لنت می‌تواند باشد.

2- صدای خِر خِر کردن لنت ترمز

نشانه دوم تعویض لنت صدای خر خر کردن لنت ترمز است. در این حالت شما وقتی پدل ترمز را بین سرعت‌های 10 – 40 کیلومتر فشار می‌دهید یک صدای خر خر از سمت چرخ‌ها شنیده می‌شود و همان طور که گفته شد این صدا یکی از نشانه‌های مهم تعویض لنت خودرو است. علت ایجاد این صدا از لنت تمام شدن زیاد لنت هست و قسمت فلزی لنت در حال تماس با دیسک خودرو هست.

3- کشیدن خودرو به چپ و راست هنگام ترمز کردن

نشانه سوم تمام شدن لنت، زمانی می‌تواند باشد که شما پدال ترمز را فشار دهید و خودرو به سمت چپ یا راست هدایت شود. معمولا این نشانه زمانی رخ می‌دهد که یکی از لنت‌ها زیاد تر تمام شده و ضعیف تر شده است.

4- لرزش پدل هنگام ترمز

مورد چهارم از نشانه‌های تعویض و تمام شدن لنت؛ لرزش پدال ترمز هنگام ترمز کردن است. این مورد زمانی رخ می‌دهد که لنت بیش از حد تمام شده و در عملکرد ABS نیز تاثیر می‌گذارد. در حالت معمولی در خودروهای ABS ایرانی هنگام ترمز پدال کمی لرزش دارد، اما این نوع لرزشی که ما بیان کردیم با لرزش معمولی ABS متفاوت‌تر است و شدت آن از لرزش ABS بیشتر است.

5- مورد 5 برای نشانه های تعویض را شما بگید؟

در این پست سعی شد در قالب ویدیو و نوشته شما رو راهنمایی کنیم تا نشانه‌های تعویض لنت را تشخیص دهید. اگر سوالی داشتید می‌توانید در همین صفحه برای ما کامنت کنید تا پاسخ خود را دریافت کنید.

به مکالمه بپیوندید

5 نظر

  1. با سلام و عرض ادب
    درخواست ویدئو آموزشی برای تعویض کاسه چراغ ماشین پژو پارس ای ال ایکس را دارم. (کاسه چراغ نه لامپ) ممنونم و سپاس

  2. علت صدای جیرجیر چرخ جلو که با گرفتن مختصر کلاج برطرف میشه و بع از راه کردن دوباره میاد و هنگام حرکت هم در ابتدا صدا جیر جیر میاد با صدای بلندتر . ممنون میشم راهنمایی کنید. با تعویض پلوس جلو دوطرف و بلبرنگ و پلوس هم باز صدا هست. گفتم این هم گفته باشم . بازم تشکر

    1. سلام علی جان. اگر به مکانیکی که پلوس و بلبرینگ را تعویض و بررسی کرده از دانشش اطمینان دارید و چرخ هم بررسی شده. توصیه می‌کنم سیم کلاچ بدید چک کنند. اگر بازهم درست نشد. وارد یک خیابان بشید با سرعت حدود 80 کیلومتر خودرو را خلاص کنید. گوش بدید، ببینید صدا اضافی از خودرو داده میشه یانه. اگر صدا شنیدید باز باید پلوس و بلبرینگ را بررسی کنید. اگر در شهری هستید که زیاد گرد و خاک داره یا زیاد به جاده‌های خاکی گذر می‌کنید. خاک هم در کارکرد این قطعات تاثیر داره و خرابشون می‌کنه.

  3. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیوهای پربازدید دُکی کارز