11 دلیل کاهش شتاب خودرو

11 دلیل کاهش شتاب خودرو

ادمین دُکی کارز 1 دیدگاه

 دلیل کاهش شتاب خودرو چیست؟ دراین پست به بررسی علت کاهش شتاب خودرو و نحوه رفع آنها خواهیم پرداخت.

کاهش شتاب ماشین

آیا تا بحال در موقعیتی قرار گرفته اید که نیاز به شتاب داشته باشید و پای خود را رو پدال گاز بفشارید اما خودرو شتاب نگیرد و شاهد افزایش سرعت لازمه نباشید؟ این مشکل معمولا در خودروهایی که بیشتر از 5 سال از عمرشان میگذرد ظاهر میشود که کیلومترهای زیادی را طی کرده‌اند.

همچنین بخوانید:

لاستیک دولتی

همچنین بخوانید:

آب رادیاتور + نحوه تعویض آب رادیاتور ماشین

شتاب نداشتن خودرو و عدم شتاب گیری مناسب خودرو می‌تواند مشکل ساز باشد. بعضی مواقع در جاده مخصوصا جاده های 2 طرفه نیاز به مانور و سبقت دارید که کاهش شتاب ماشین میتواند برای شما مشکل ساز شود یا حتی حادثه ساز شود. به همین علت باید دلایل کاهش شتاب خودرو را جدی گرفت.

وقتی شما نمیتوانید شتاب مناسبی بگیرید، به این دلیل نیست که موتور خودرو شما خراب است و باید هزینه سنگینی کنید، بلکه میتواند به دلیل خرابی یکی از اجزای موتور باشد که با شناساسی و رفع مشکل شتاب خودرو بهبود یاید یا به طور کل فیکس شود.

دلیل کاهش شتاب خودرو:

ما در زیر به طور کامل دلایل کاهش شتاب ماشین را بررسی کرده‌ایم:.

خرابی سنسنور اکسیژن و کاهش شتاب خودرو

1- خرابی سنسور اکسیژن

عملکرد سنسور اکسیژن این است که میزان آلودگی خروجی خودرو را آنالیز کرده و میزان سوخت مورد نیاز در محفظه احتراق داخلی را با ردیابی نسبت هوا به سوخت تعیین کند.

همچنین بخوانید:

عمر مفید لاستیک

اگر سنسور اکسیژن دچار اختلال شود، میزان نامناسبی سوخت و هوا در حین احتراق می سوزد. این عامل یک مخلوط سوخت نامناسب ایجاد می کند که با پا گذاشتن روی پدال گاز، شتاب مطلوبی برای ماشین ایجاد نمیشود. خرابی سنسور اکسیژن یکی از چندین دلیل کاهش شتاب خودرو است.

2- تسمه تایم به خوبی تنظیم نباشد

تسمه تایم باید در شرایط عالی باشد. اگر فقط یک دندانه روی تسمه فرسوده باشد، ممکن است هنگام رانندگی با مشکل کاهش شتاب مواجه شوید.

اگر تسمه تایم را در مواقعی که قرار است تعویض نکنید، ممکن است دندانه های کامل روی تسمه ساییده شده و از بین بروند، یا از طرفی دیگر تسمه تایم به طور شدید به بلبرینگ ها چسبیده باشد که سفت بودن زیاد تسمه تایم هم میتواند مشکل ساز باشد. تنظیم نبودن تسمه تایم یکی از چندین دلیل کاهش شتاب خودرو است.

3- کثیقی صافی بنزین (فیلتر بنزین)

اگر فیلتر سوخت شما آلوده به خاک و رسوب است، پس اجازه نمی دهد سوخت به خوبی از آن عبور کند. این بدان معناست که سوخت نمی تواند وارد موتور شود، بدین معنا که هنگام پا گذاشتن روی پدال گاز نمی توانید به درستی شتاب بگیرید. در این شرایط، شما فقط باید فیلتر سوخت خود را تعویض کنید تا شتاب خودرو برگردد. کثیفی فیلتر بنزین یکی از چندین دلیل کاهش شتاب خودرو است.

خطای ECU و شتاب نداشتن خودرو

4- خطا روی ECU

اگر کامپیوتر مرکزی (ECU) یا سیستم الکترونیکی که وسیله نقلیه شما را کنترل می کند دچار اشکال یا خطا شود، می تواند به اشتباه تعیین کند که مقدار زیادی دود توسط وسیله نقلیه شما تولید می شود. به همین دلیل، ECU توانایی شما را در سرعت بخشیدن محدود می کند.

همه قطعات الکتریکی خودرو به سمت ECU اطلاعاتی را ارسال میکنند که همه این اطلاعات دارای پارامتر مخصوص خود هستند. اگر پارامترها به طور اشتباه به سمت ECU ارسال شود ECU ممکن است یک قطعه را به اشتباه محدود کند و در عملکرد آن قطعه و کل خودرو اختلال ایجاد کند. خطای ECU یکی از چندین دلیل کاهش شتاب خودرو است.

پیشنهادی:

تبلیغ لوازم یدکی در کی کارز

5- خرابی سنسور موقعیت دریچه گاز

سنسور موقعیت دریچه گاز آن چیزی است که زاویه باز شدن دریچه گاز را تجزیه و تحلیل می کند. هنگامی که این اطلاعات را تشخیص داد، سنسور موقعیت دریچه گاز آن را به واحد کنترل موتور (ECU) ارسال می کند.

اگر این سنسور خراب شود، پدال گاز دیگر نمی تواند سرعت موتور را کنترل کند زیرا این پدال است که دریچه گاز را کنترل میکند. خرابی سنسور دریچه گاز و اختلال در آن یکی از چندین دلیل کاهش شتاب خودرو است.

خرابی شمع ماشین و کاهش شتاب

6- شمع های خودرو خراب شده اند

در موتورهای بنزینی، شمع ها مخلوط سوخت و هوا را شعله ور می کنند تا وسیله نقلیه شما تغذیه شود. اگر شمع های خودرو شما فرسوده هستند، ممکن است فاصله شمع بسیار زیاد باشد تا جرقه به طور مداوم در مواقع لازم جرقه بزند. این می تواند منجر به اشتباه و کاهش شتاب شود. خرابی شمع ها یکی از چندین دلیل کاهش شتاب خودرو است.

7 – خرابی وایر شمع و کوئل

وایرهای خراب شمع یا خرابی کوئل، ممکن است علائم مشابه خرابی شمع را نشان دهند. اگر عایق (وایر) روی سیم های شمع شما فرسوده شده باشد ، الکتریسیته ای که باید شمع را تغذیه کند ممکن است مسیر کوتاه تری را طی کند و مانع از حرکت الکتریسیته در شکاف شمع شود. خرابی وایر شمع و کوئل خودرو یکی از چندین دلیل کاهش شتاب ماشین است.

8- خرابی کاتالیزور اگزاز

اگر در خروحی موتور یعنی خروجی موتور یعنی همان کاتالیزور خودرو، مانعی باشد و این بخش به مرور زمان مسدود شده باشد، میتواند باعث کاهش شتاب خودرو شود.

اگر فکر می کنید اگزوز شما مسدود شده است، بهتر است در اسرع وقت به این مشکل رسیدگی کنید. گازهای خروجی بسیار داغ هستند و اگر به درستی خارج نشوند می توانند باعث آتش سوزی هم شوند. همچنین میتوانید مطلب علائم خرابی کاتالیزور را نیز مطالعه کنید. خرابی کاتالیزور یکی از چندین دلیل کاهش شتاب ماشین است.

صفحه کلاچ

9- ضعیف شدن صفحه کلاچ

زمانی که صفحه کلاچ ضعیف شده، باعث لرزش در خودرو و همچنین کاهش شتاب خودرو میشود. ضعیف شدن دیسک و صحفه و تمام شدن صفحه کلاچ تاثیر مستقیمی در شتاب خودرو دارد که باید آن را بررسی کنید. همچنین مقاله علائم تمام شدن صفحه کلاچ به شما کمک میکند. ضعیف شدن و تمام شدن صفحه کلاچ یکی از چندین دلیل کاهش شتاب ماشین است.

10- گرفتگی‌ سوزن انژکتور سوخت‌‌‎

انژکتورهای سوخت به دلیل آلودگی موجود در سوخت ممکن است مسدود شوند. انژکتورهای سوخت بنابر ماهیت خود باید در کنترل میزان سوختی که وارد محفظه احتراق می شود بسیار دقیق باشند، بنابراین انژکتورهای سوخت دارای مجاری بسیار کوچک هستند که سوخت را به محفظه احتراق می‌رسانند. با گذشت زمان، این مجاری کوچک مسدود می شوند که مانع سوخت رسانی دقیق میشود.

گرفتگی سوزن های انژکتور یکی از چندین دلیل کاهش شتاب ماشین است.

11- خرابی پمپ بنزین

پمپ بنزین، سوخت را از مخزن بنزین از طریق شیلنگ سوخت به سمت موتور می رساند. اگر پمپ از کار بیفتد، خراب شود یا مسدود شود، سوخت کافی به انژکتورها نمی رسد. این می تواند باعث شود که خودرو به آرامی شتاب بگیرد،یا اصلا نتواند به خوبی دور بگیرد.

گرفتگی و خرابی پمپ بنزین یکی از چندین دلیل کاهش شتاب ماشین است.

در این پست کاربردی از دکی کارز سعی شد به طور کاربری به بررسی دلایل و علت های کاهش شتاب خودر بپردازیم، اگر سوال، ابهام یا تجربه‌ای دارید در بخش دیدگاه برای ما کامنت کنید.

کمک گرفته از yourmechanic

به مکالمه بپیوندید

1 نظر

  1. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بلاگ دکی کارز