7 عامل مهمی که باعث افزایش مصرف سوخت در خودرو می‌شوند

7 عامل مهمی که باعث افزایش مصرف سوخت در خودرو می‌شوند

ادمین بدون دیدگاه

افزایش مصرف سوخت در خودرو در بعضی مواقع می‌‌تواند بسیار نگران کنند باشد. خوردی بدون سوخت هیچ ارزشی ندارد! چراکه خودرو اصلا بدون سوخت نمی‌تواند حرکت کند. مصرف سوخت یک پدیده عادی در موتورهای احتراق داخلی در اتومبیل است زیرا آنها سوخت را می سوزانند تا انرژی لازم برای حرکت یک خودرو را بدست آورند. با این حال، مصرف سوخت زمانی نگران کننده می‌شود که متوجه شوید مصرف خودرو بیش از حد نرمال است.

اگر بنزین زده‌اید و متوجه شده‌اید که سوخت که وارد خوردرو کرده‌اید، غیر نرمال و زودتز از موعد همیشگی در حال تمام شدن است، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

مصرف مصرف سوخت خودرو به عوامل خارجی زیادی وابسته است. دما، محیط سفر و سفرهای طولانی مدت همگی در مصرف سوخت شما نقش دارند. اما عملکرد فنی موتور وسیله نقلیه شما هم می‌تواند بر مصرف سوخت شما تاثیر بگذارد.

تاثیر روغن موتور بر افزایش مصرف سوخت

تعویض روغن موتور در فواصل منظم و توصیه شده توسط سازنده می تواند به شما در کاهش مصرف سوخت کمک کند. از طرفی به موقع تعویض نکردن روغن موتور و استفاده از روغن موتور بی کیفیت باعث افزایش مصرف سوخت خودرو می‌شود.

تعویض به موقع روغن موتور خودرو تاثیر بسیار زیادی بر مصرف سوخت خودرو دارد، همچنین بر افزایش عمر دیگر قطعات موتور هم تاثیر دارد.

تاثیر سنسور اکسیژن، شمع، فیلتر هوا  و انژکتورها بر افزایش مصرف سوخت

مواردی که ذکر شد، همگی بر مصرف سوخت خودرو تاثیر دارند. خرابی سنسور اکسیژن می‌تواند باعث اختلال در سیستم سوخت رسانی و افزایش مصرف سوخت شود.

استفاده بیش از حد از توصیه شده از شمع خودرو نیز می‌تواند باعث افزایش مصرف سوخت خودرو شود.

فیلترهای هوا وظیفه اصلی رساندن هوای خنک به موتور را دارند، در صورت کثیف بودن فیلترها مصرف سوخت در خودرو به طور محسوسی افزایش می‌یابد.

تنظیم نبودن انژکتور و هماهنگ نبودن پاشش سوخت بین انژکتورها نیز باعث افزایش مصرف در خودرو است.

اگر احیانا متوجه شده‌اید که مصرف سوخت خودروی شما افزایش یافته، این قطعات را چک کنید.

تاثیر باد لاستیک بر افزایش مصرف سوخت خودرو

لاستیک خودرو، تنها عضوی از خودرو است که با زمین تماس دارد. کم بودن فشار باد لاستیک خودرو به راحتی می‌تواند باعث افزایش مصرف سوخت شود، کم بودن باد لاستیک باعث تلف شدن انرژی تولیدی توسط موتور و افزایش مصرف سوخت خودرو می‌شود.

تاثیر وضعیت هوا بر افزایش مصرف سوخت خودرو

هوای گرم به تنهایی می‌تواند باعث افزایش مصرف سوخت خودرو شود، چراکه علاوه بر بالا رفتن احتمال تبخیر، سیستم خنک کننده خودرو و دیگر موارد نیز دچار فشار و در نتیجه افزایش مصرف سوخت می‌شوند. از طرفی در هوای گرم ما از کولر استفاده می‌کنیم که کولر خودرو به تنهایی نیز در افزایش مصرف سوخت خودرو نقش دارد. این تاثیر معمولا بین 2 – 7 درصد بین خودروهای مختلف است.

از طرفی در هوای سرد نیز که خودرو بسیار سرد است، مصرف سوخت برای چندین دقیقه اولیه با مصرف سوخت نامناسب و افزایش آن روبرو است.

تاثیر تعوضی دنده‌ه بر افزایش مصرف سوخت

به موقع تعویض کردن دنده، در افزایش و کاهش مصرف سوخت خودرو تاثیر دارد. دنده سبک در جایی که باید دنده سنگین باشد و یا استفاده از دنده سنگین در جایی که لزومی ندارد، می‌‌تواند باعث افزایش مصرف سوخت شود

تاثیر رانندگی عصبی بر افزایش مصرف سوخت

رانندگی عصبی و تهاجمی، به راحتی می‌تواند باعث افزایش مصرف سوخت خودرو شود، که علاوه بر شتاب ناگهانی، ترمز ناگهانی هم بر افزایش مصرف سوخت خودرو تاثیر گذار است.

تاثیر بنزین بی کیفیت بر مصرف سوخت

استفاده از بنزین بی کیفیت و نامرغوب می‌تواند باعث افزاش مصرف سوخت خودرو شود، ببزین هرچه خالص تر و با کیفیت تر باشد (اکتان بالا) سوختن آن در موتور راحت تر صورت می‌گیرد که باعث می‌شود، مصرف سوخت کاهش یاید و از طرفی قدرت بیشتری نیز در موتور تولید شود.

موراردی که ذکر شد، مهمترین موارد هستند که بر مصرف سوخت خودرو تاثیر دارند، هر یک از این عوامل می‌تواند در افزایش مصرف سوخت خودرو موثر باشند، پس آنها را جدی بگیرید.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بلاگ دکی کارز