عمر مفید لاستیک + 3 نکته‌ای که هیچ‌جا به شما نمی‌گویند!

عمر مفید لاستیک + 3 نکته‌ای که هیچ‌جا به شما نمی‌گویند!

ادمین بدون دیدگاه

این مقاله‌ی عمر مفید لاستیک ماشین برگرفته از بروزترین و معتبرین مراجع و افراد در زمینه تولیدات لاستیک خودرو است. از جمله: میشلن، Nokian تایر و Theaa.

عمر مفید لاستیک خودرو چه قدر است؟ چه زمان دیگر عمر لاستیک می‌گذرد و باید آن را تعویض کنیم؟ اگر از کاربران دکی کارز باشید، به احتمال زیاد مقاله‌های ما را در زمینه راهنمای خرید لاستیک خودرو و همچنین ثبت نام لاستیک دولتی خوانده‌اید. در این پست می‌خواهیم راجب حداکثر مفید لاستیک خودرو صحبت کنیم.

عمر مفید لاستیک ماشین

واقعا عمر مفید لاستیک‌ها چه قدر هست؟ چه زمانی دیگر وقت تعویض لاستیک رسیده؟ اگر می‌خواهید تمام موارد مربوط به عمر مفید لاستیک ماشین را بدانید تا آخر این پست با ما همراه باشید، در ضمن! نحوه افزایش عمر مفید لاستیک خودرو هم بررسی می‌کنیم.

اول از همه این نکته رو بهتون بگیم که هیچ پاسخ قطعی برای طول عمر مفید لاستیک های شما وجود نداره، اما توصیه می شود که همیشه لاستیک های خود را پس از حداکثر حداکثر 10 سال تعویض کنید. توصیه برای این که لاستیک های شما چند کیلومتر دوام می آورند از 70.000 تا 500.000 کیلومتر متغییر است.

موضوعی که باید توجه داشته باشید؛ عمر مفید لاستیک جلو در خودروهای محور جلو کمتر از لاستیک عقب کمتر است، در خودروهای محور عقب نیز عمر مفید لاستیک عقب از لاستیک جلو کمتر.

عمر مفید لاستیک ماشین

طول عمر لاستیک های شما بسته به عوامل مختلفی متفاوت است از جمله:

  • سبک رانندگی شما (ترمزهای ناگهانی، تیک آف)
  • آب و هوا
  • طراحی نوع لاستیک
  • وضعیت جاده
  • چه قدر خوب از لاستیک های خود را نگهداری می کنید
  • برند سازنده لاستیک (لاستیک شما با کیفیت است؟)
  • وزن خودرو (عمر مفید لاستیک خودروهای سنگین از خودروهای سبک کمتر است)
  • سرعت (سرعت زیاد عمر مفید لاستیک را کم می‌کند)
  • فشار باد (هرچه فشار باد لاستیک بیشتر باشد طول عمر لاستیک کمتر می‌شود، البته از یک حد هم نباید کمتر شود)
  • تراز بودن لاستیک ها (منظور از تراز بودن فقط مربوط به تنظیم فرمان نیست، طبق، کمک فنر و سی بک‌ها هم در عمر لاستیک تاثیر گذارند)

همان اصطکاکی که باعث ایجاد کشش بین خودرو و جاده شما می شود، سطح لاستیک های شما را نیز فرسوده می‌کند و هرچه سطح لاستیک بیشتر فرسوده شود، لاستیک های شما در انجام وظیفه خود ضعیف تر عمل می‌کنند.

برای اطمینان از اینکه همیشه در جاده در خطر نیستید (چه برای خود و چه برای سایر رانندگان)، ضروری است که لاستیک های خود را هنگامی که بیش از حد خراب می شوند تعویض کنید. همیشه مشخص نیست که لاستیک ها چقدر دوام می آورند، به خصوص اینکه بستگی زیادی به میزان رانندگی شما دارد.

ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم بفهمید لاستیک های شما از نظر زمان و مسافت پیموده شده چه مدت دوام می آورند.

طول عمر لاستیک

عمر متوسط ​​لاستیک

عملاً پیش بینی دقیق عمر مفید لاستیک بدون اطلاعات کافی غیرممکن است، زیرا متغییرهای زیادی در آن دخیل هستند. لاستیک های ارزان قیمت به اندازه لاستیک های درجه یک دوام نمی آورند و هرچه بیشتر با آنها رانندگی کنید لاستیک ها سریعتر خراب می شوند. سطح جاده ای که در آن رانندگی می کنید بر طول عمر لاستیک ها تأثیر می گذارد، همچنین مراقبت از لاستیک های شما نیز تاثیر زیادی در عمر مفید لاستیک خواهد داشت.

با وجود همه این متغییرها، قاعده کلی این است که یک لاستیک می تواند تا 10 سال دوام بیاورد ، اگر تا آن زمان از طریق عوامل دیگر از پا در نیاید!

لاستیک ها چند کیلومتر عمر مفید دارند؟

واقع بینانه ترین روش برای تشخیص مدت زمان دوام لاستیک های شما این است که چند کیلومتر رانندگی کنید. فشارهای ناشی از رانندگی باعث ساییدگی لاستیک می شود، اصطکاک و گرما سطح لاستیک را به سمت پایین فرسوده و عمق آج را کاهش می دهد. همچنین، هرچه بیشتر رانندگی کنید، احتمال آسیب دیدن تایرها مانند برآمدگی دیوارها، ترک یا سوراخ شدن بیشتر است.

همچنین بخوانید  ثبت نام و خرید لاستیک دولتی بارز، ایران تایر، کویر، یزد تایر 1400

همچنین بخوانید:

شرایط تعویض پلاک 1400

به طور کلی، در شرایط و شرایط متوسط​​، می توانید انتظار داشته باشید که لاستیک های جلویی شما حدود 100.000 کیلومتر دوام بیاورند و لاستیک های عقب شما، که فشار رانندگی کمتری را تحمل می کنند، می توانند 2 برابر آن دوام بیاورند.

با این حال، این اعداد تقریباً دقیق نیستند و بر اساس تعداد زیادی از عوامل بسیار متفاوت خواهند بود، بنابراین نباید انتظار داشته باشید که این اعداد به طور معنی داری در خودروی شما صدق کنند.

همچنین بخوانید:

علائم تمام شدن صفحه کلاچ

همچنین بخوانید:

لاستیک دولتی

همچنین بخوانید:

آب رادیاتور + نحوه تعویض آب رادیاتور ماشین

نظر صاحب نظران درباره عمر مفیر لاستیک

اجماع بین تولیدکنندگان و گروه های ایمنی تایر این است که صاحبان خودروها باید لاستیک های خود را تقریباً هر 5 – 6 سال یکبار تعویض کنند. این مورد توسط سازمان فنی تایر و رینگ اروپا (ETRTO) مجدداً تأکید می شود که می گوید لاستیک ها ممکن است به مدت 5 سال از تاریخ تولید هم نو محسوب شوند. اما منابع دیگری نیز وجود دارند که پیشنهاد می کنند بدون در نظر گرفتن میزان آج تایر، حداکثر عمر مفید یک تایر به 10 سال نزدیک می شود.

ما می دانیم که شما به چه چیزی فکر می کنید: 5 سال با 10 سال تفاوت زیادی دارد ، پس چرا چنین نابرابری وجود دارد؟

سؤال خوبی بود.

حقیقت این است که هیچ متخصصی نمی تواند طول عمر یک تایر را به طور دقیق پیش بینی کند بدون اینکه ابتدا از نحوه استفاده روزانه از آن مطلع باشد. به عنوان مثال، اگر مرتباً با لاستیک های باد کرده اشتباه رانندگی می کنید یا آنها را در شرایط ناهموار جاده قرار می دهید، این احتمال وجود دارد که آج سریع تر فرسوده شود. به همین ترتیب،

اگر عادت های بد رانندگی را انتخاب کرده اید یا چرخ های شما به درستی تراز نشده اند، این نیز می تواند به کوتاه شدن عمر مفید لاستیک کمک کند. عوامل دیگر عبارتند از انباری که لاستیک در آن بوده، نوع مراقبت و آب و هوایی که در آن رانندگی می کنید.

علاوه بر این، لاستیک ها بر اساس یک فرآیند شیمیایی معروف به اکسیداسیون، کهنه می شوند. این زمانی است که قسمت های انعطاف پذیر تایر در معرض ذرات اکسیژن قرار می گیرند و لاستیک شروع به سخت شدن می کند. متاسفانه اکسیداسیون همیشه اتفاق می افتد چه لاستیک روی قفسه فروشگاه باشد و چه به طور مرتب از آن استفاده شود.

اکسیداسیون لاستیک از لحظه تولید آن شروع می شود به همین دلیل محل نگهداری لاستیک هم در طول عمر لاستیک تاثیر گذار است.

نحوه انبار کردن لاستیک

نحوه انبار کردن لاستیک

همان طور که اشاره کردیم شرایط انبار نیز بر طول عمر مفید لاستیک ها تأثیر می گذارد. برای جلوگیری از پیری زودرس تایرها، از محافظت آنها در برابر اشعه ماوراء بنفش اطمینان حاصل کنید (نور آفتاب). در صورت امکان، لاستیک ها را در مکانی خنک، خشک و تاریک ذخیره کنید.
مهم: اطمینان حاصل کنید که لاستیک ها با حلال ها، روان کننده ها یا مواد شیمیایی تماس نداشته باشند.

لاستیک ها را در محل تجهیزات تولید کننده ازون (به عنوان مثال ژنراتورهای الکتریکی یا موتورهای الکتریکی مورد استفاده در کمپرسورها) نگهداری نکنید. زیرا به مرور زمان، ازون (حالتی از اکسیژن) برای ترکیب لاستیک لاستیک ها مضر است. این موارد رو می‌توانید در یک گاراژ برای افزایش عمر مفید لاستیک اجرا کنید.

عوامل بسیار مهم در عمر مفید لاستیک

نحوه رانندگی

همان طور که اشاره کردیم، نحوه رانندگی شما در طول عمر مفید لاستیک تاثیر گذار هست، منظورمون از نحوه رانندگی چی هست!؟ بعنوان مثال همون جوگیر شدن و تیک آف زدن. البته فقط این نیست، فشار آوردن به خودرو در سربالایی و بار سنگین و همچنین ترمز ناگهانی هم در عمر مفید لاستیک تاثیر داره و اینا جز عادات و نکات رانندگی شما محسوب می‌شوند.

همچنین بخوانید  نکاتی برای خرید حرفه‌ای لاستیک مناسب خودرو

شرایط جاده

شرایط جاده هم در عمر لاستیک تاثیر گذارند، برای مثال جاده خاکی خیلی می‌‌تونه در عمر مفید لاستیک تاثیر گذار باشه، اگر مقاله راهنمای خرید لاستیک رو خونده باشید، متوجه این قضیه می‌شود. بارانی بودن جاده، خشن بوده سطح جاده (خرده ریز در کف جاده، صخره ها و مناطق سخت و…) همگی در عمر مفید لاستیک خودروی شما تاثیر گذار هستند.

کیفیت لاستیک

کیفیت لاستیک یک امر اجتناب ناپذیره که در عمر مفید لاستیک خودرو تاثیر گذاره، واقعا توقع داریم کیفیت لاستیک حلقه‌ای 2 میلیون با لاستیک حلقه‌ای 400 هزار تومان یکی باشه! مخصوصا لاستیک‌های تابستانی که در شرایط نگهداری خوب و استاندار حداقل 5 سال عمر می‌کنند. که البته گرون تر هم هستند.

نحوه برخورد شما با لاستیک!

لاستیک ماشین رو یک بچه در نظر بگیرید که نیاز به مراقبت داره! آیا شما بچه رو هفته‌ای یکبار، روزی یکبار یا سالی یکبار چک می‌کنید؟ البته توقع ندارم روزانه و ساعتی لاستیک رو چک کنید، اما هفته‌ای و ماهی یکبار چک کردن لاستیک از لحاظ فشار باد و دیگر موارد خیلی در افزایش عمر مفید لاستیک تاثیر گذاره.

افزایش طول عمر لاستیک

اگر قصد افزایش طول عمر لاستیک رو دارید، راستش نیاز به انجام کار غول و شاخی نیست! فقط باید یکسری نکات ساده رو رعایت کنید تا عمر لاستیک ماشینتون افزایش پیدا کنه.

تاثیر نور آفتاب بر عمر لاستیک

فرار از آفتاب!

تا جای ممکن سعی کنید، در حالت خاموش، خودرو در آفتاب نباشه، نور آفتاب خیلی در عمر مفید لاستیک تاثیر گذاره، آفتاب دمای لاستیک رو میتونه تا 70 درجه بالا ببره و این باعث میشه به مرور زمان عمر لاستیک کم بشه. گرم بودن بیش از حد لاستیک باعث میشه لاستیک با احتمال بیشتری در حالت دفرمه شدن و ساییده شدن قرار بگیره. به همین دلیل لاستیک خودروهای مناطق گرمسیری عمر پایین تری دارند.

تیک آف نزن، ریلکس باش!

اگر واقعا برای افزایش عمر مفید لاستیک مسرید پس اینکارو انجام ندهید! بله تیک آف نزید و مطمئن باشید این مورد بسیار در افزایش طول عمر مفید لاستیک تاثیر گذاره.

ترمز ناگهانی نگیرید!

سعی کنید تا جای ممکن ترمز ناگهانی نگیرید، تو هر سرعتی فرق نمیکنه فقط سعی کنید ترمز ناگهانی نگیرید، این مورد در طول عمر مفید لاستیک تاثیر گذاره.

سرعت زیاد نرید!

بله سرعت زیاد در کاهش طول عمر مفید لاستیک تاثیر گذاره. یعنی هر چه تند تر برید، طول عمر مفید لاستیک زودتر تمام میشه. چون با سرعت زیاد لاستیک هم برای کنترل و داینامیک خودرو باید بیشتر از خودش مایه بگذاره و این از خود مایه گذاشتن لاستیک، آخرش از خجالت شما در میاد!

بار سنگین نزنید

بار سنگین خودرو خیلی در عمر مفید لاستیک تاثیر گذاره. هرچه بار به نسبت خودرو سنگین تر باشه، عمر لاستیک کاسته میشه. فرقی نداره کامیون یا پراید! عمر لاستیک کم میشه و لاستیک آسیب می‌بینه.

لاستیک سالم در ماشین سالم!

منظورمون این هست که هر خودرویی یک لاستیک مناسب داره و نباید هر لاستیکی رو زیر هر خودرویی کرد، اینکه بیاید لاستیک بیش از حد پهن بگذارید یا اسپورت، توقع یک عمر مفید مناسب از لاستیک نداشته باشید!

باد لاستیک رو هر هفته چک کن

سعی کنید فشار باد لاستیک رو هر هفته چک کنید، هر چند ممکنه سخت باشه، اما یکماه این کار رو تکرار کنید و اینکار به ناخود‌آگاه شما تبدیل میشه و دیگه بصورت هفتگی فشار باد لاستیک رو چک می‌کنید. از مزایاش هم اینه که هم عمر مفید لاستیک بالا میره، هم اگر بمبی چیزی زیر ماشین کار بذارند می‌بینید!

جلوبندی ماشین رو تنظیم کن

حتما و حتما جلوبندی ماشین رو چک کنید، خیلی در عمر مفید لاستیک تاثیر گذاره، همه موارد مربوط به جلوبندی از جمله؛ سی بک، میل موج گیر، کمک فنر، طبق و…

تا جای ممکن نزار لاستیک پنچره شه

پنچر شدن لاستیک توی عمر مفید لاستیک تاثیر گذاره، تا جای ممکن نگذارید لاستیک پنچر شده و سوارخ بیش از 3 میلی متر داخلش ایجاد شه.

همچنین بخوانید  ثبت نام و خرید لاستیک دولتی بارز، ایران تایر، کویر، یزد تایر 1400

چگونه بفهمم عمر مفید لاستیک من سر شده؟

چگونه بفهمم عمر مفید لاستیک من سر شده؟

عمق آج لاستیک

دلیل اصلی تعویض لاستیک ها زمانی است که عمق یا همان بلندی آج لاستیک کم شده، می‌توانید از یک خط کش کمک بگیرید. عمق عاج نباید دیگه از 1.6 میلی متر کمتر باشه.

سطح لاستیک دیگر یکسان نیست

اگر توی ظاهر خودرو متوجه شدید که سطح لاستیک دیگه یکسان نیست و ناهمواره ینی عمر مفید لاستیک سر رسیده و باید لاستیک رو تعویض کنید. مثلا یک طرف بیش از حد سایش رفته باشه. راهی قطعی هم برای رفعش وجود نداره.

فرمان زدن خودرو

اگر دیدی که فرمان خودرو داره میزنه و از سالم بودن جلوبندی ماشین هم مطمئنید، پس به احتمال زیاد مشکل از لاستیکه و احتمالا عمر مفید لاستیک سر رسیده.

می‌توان فقط یک لاستیک را تعویض کرد؟

توصیه نمیشه فقط یک لاستیک رو تعویض کنید، حداقل باید 2 لاستیک عقب یا جلو با هم مشابه باشند، حتی تا جای ممکن تاریخ تولید نزدیک بهم و در یک شرابط یکسان نگهداری شده باشند.

دیدگاه Theea درباره عمر مفید لاستیک

Theea بر این عقیده هست که: زمانی که عمق آج کمتر از 3 میلی متر و قبل از رسیدن آن به زیر 2 میلی متر می رسد، عمر مفید لاستیک خودرو سر رسیده و باید لاستیک های خودرو را تعویض کنید.

لاستیک ها معمولاً آنقدر دوام نمی آورند که به دلیل گذر زمان تعویض شوند. معمولاً آج لاستیک سریعتر عمر لاستیک فرسوده می شود. برای لاستیک های قدیمی، می توانید:

علائم ترک خوردگی روی دیوارهای جانبی لاستیک های 4 یا 5 ساله را بررسی کنید.
اگر ترک خوردگی شدید است آنها را تعویض کنید.
اگر مطمئن نیستید هر متخصص تایر اتومبیل می تواند به شما مشاوره دهد.

الزامات قانونی اساسی

به یاد داشته باشید که لاستیک های شما همیشه باید دارای این الزامات قانونی اساسی باشند:

با بقیه ماشین سازگار باشید.
از نظر ظاهری به طور کلی خوب باشد.
به میزان مناسب فشار توصیه شده را باد کنید.
آج و عمق آج کافی داشته باشد- حداقل 1.6 میلی متر در وسط آج در یک نوار پیوسته در اطراف تایر.

دیدگاه شرکت میشلن درباره عمر مفید لاستیک

دیدگاه شرکت میشلن درباره عمر مفید لاستیکمیشلن توصیه می‌کند لاستیک خود را تعویض کنید اگر:
• آج فراتر از سطوح توصیه شده عمق آج پوشیده می شود
• دیواره جانبی آسیب دیده است
• سوراخی بزرگتر از 6 میلی متر در لاستیک ایجاد شده.
• والف آسیب دیده یا تغییر شکل داده است (مهره لبه تایر است که روی چرخ می نشیند)

1- به طور مرتب لاستیک خود را بررسی کرده و موارد زیر را جستجو کنید:
• سایش ناهموار آج
• آج کم عمق
• وجود شی خارجی در لاستیک (سنگ ، میخ ، و غیره)
• نقاط آسیب دیده
• درپوش والف خراب شده است

2- هنگام رانندگی به نحوه کارکرد لاستیک های خود توجه کنید.
• سواری ناهموار ممکن است نشان دهنده آسیب لاستیک یا سایش بیش از حد باشد.
• اگر هنگام رانندگی متوجه ارتعاشات یا اختلالات دیگر شدید، فوراً سرعت را کاهش دهید، با احتیاط رانندگی کنید تا بتوانید با خیال راحت از جاده خارج شده و متوقف شوید و لاستیک های خود را بازرسی کنید.
• در صورت آسیب دیدن لاستیک، آن را از زیر خودرو بیرون کرده و زاپاس خود را جایگزین کنید. اگر هیچ گونه آسیب به تایر مشاهده نکردید و نمی توانید منبع لرزش را مشخص کنید، خودرو را برای بازرسی کامل به نمایندگی لاستیک ببرید.

چگونه لاستیک های خود را بررسی کنم؟
1- فشار هوا را بررسی کنید
• سریع است و می تواند از بسیاری از مشکلات جلوگیری کند
• این کار را ماهی یکبار انجام دهید

2- سایش آج را با یکی از دو روش زیر بررسی کنید:
• با عمق سنج آج
• با نشانگرهای ساییدگی آج (سکه، خط کش و…)

3- لاستیک های خود را از نظر مشکلات ساییدگی و آسیب بررسی کنید
• دیوار کناری خود را از نظر وجود هرگونه سوراخ یا ضربه و آج بررسی کنید تا ببینید آیا لاستیک ها به طور یکنواخت فرسوده شده اند یا خیر.
• نسبت به هر گونه تغییر در هندلینگ و  کیفیت رانندگی حساس باشید.

چه زمانی باید لاستیک های خود را بررسی کنم؟
• هر ماه یکبار
• قبل از اینکه به یک سفر جاده ای طولانی بروید.

سخن پایانی درباره عمر مفید لاستیک ماشین

در این پست سعی شد تمام نکات مربوط به عمر مفید لاستیک خودرو بیان شود، اگر نظری یا دیدگاهی درباره عمر مفید لاستیک ماشین و زمان تعویض آن دارید در همین زیر پست برای ما کامنت کنید. موفق باشید

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بلاگ دکی کارز