عمر مفید باتری ماشین و نشانه‌های تعویض + 6 نکته برای افزایش عمر مفید باتری

عمر مفید باتری ماشین و نشانه‌های تعویض + 6 نکته برای افزایش عمر مفید باتری

ادمین 7 دیدگاه

باتری ماشین جز لوازم ضروری و البته مصرفی خودرو محسوب می‌شود، در این پست کاربردی به بررسی عمر مفید باتری ماشین و عوامل که باعث می‌شوند عمر باتری خودرو کم شود می‌پردازیم، همچنین نکاتی را برای افزایش عمر باتری مطرح می‌کنیم که کاربردی هستند. سوال خیلی از کاربران این است که چگونه بفهمیم عمر باتری ماشین تمام شده؟ خوشبخانه عمر مفید باتری برای پراید، پژو تیبا و دیگر خودروها تفاوتی ندارد و نشانه ها و عمر مفید در همه خودروها یکسان است.

عمر مفید باتری ماشین

چگونه بفهمیم عمر باتری ماشین تمام شده؟ باتری ماشین همان طور که گفته یکی از اعضای حیاتی خودرو است. مخصوصا هنگامی که قصد استارت زدن خودرو را دارید. باتری همچنین در کارکرد قطعات دیگر از جمله کولر خودرو و نور چراغ جلو نیز تاثیر گذار است.

باتری خودرو جزء ضرورات خودرو است. از استارت ماشین تا شارژ کردن تلفن همراه در حین حرکت، باتری ها باعث می شوند تا وسیله نقلیه شما خاموش نشود. به همین دلیل بسیار مهم است که بدانید چه موقع عمر مفید باتری سر شده و همچنین چه کاری می توانید برای افزایش طول عمر آن انجام دهید.

اگر باتری خودرو به درستی کار نکند و در نهایت از کار بیفتد، عملا هیچ سیستمی دیگر در خودروی شما کار نمی‌کند.

عمر باتری خودرو به طور متوسط ​​بین 2 تا 5 سال است. آب و هوا و نحوه رفتار با خودرو از مهمترین عواملی است که بر طول عمر مفید باتری خودرو تأثیر می گذارد. یک موتور در حال کار در زیر کاپوت سطح بالایی از گرما را تولید می کند. جالب است بدانید بیشترین استهلاک باتری خودرو باعث میشود عمر مفید آن کاسته شود در تابستان است، چراکه علاوه بر افزایش استفاده از ظرفیت باتری (کولر ، فن)، گرما نیز بسیار عمر باتری را کاسته می‌کند.

هوای گرم می تواند باعث تبخیر مایع در باتری خودرو شود و به ساختار داخلی باتری آسیب برساند . به همین دلیل عمر متوسط ​​باتری در آب و هوای گرم کوتاهتر است و اکثر رانندگان در تابستان به مشکل تعویض باتری بر می‌خورند. بنابراین هنگام برآورد طول عمر مفید باتری خودرو، آب و هوایی را که بیشتر رانندگی خود را در آن انجام می دهید در نظر بگیرید.

صرف نظر از دمایی که در آن رانندگی می کنید، مراقبت صحیح از باتری خودرو می تواند به کارکردن آن کمک کند.

همچنین بخوانید:

علائم تمام شدن صفحه کلاچ

همچنین بخوانید:

لاستیک دولتی

همچنین بخوانید:

آب رادیاتور + نحوه تعویض آب رادیاتور ماشین

طول عمر مفید باتری خودرو

اگرچه طول عمر دقیق باتری بستگی به خودرو و وضعیت آن دارد ، اما می توان گفت که اکثر خودروها به طور متوسط ​​هر چهار سال به باتری جدید نیاز دارند. برای خودروهای که در شرایط بسیار گرم یا سرد هستند این طول عمر مفید کمتر است (حدود 3 سال).

قبل از اینکه به سراغ نکاتی برویم که عمر مفید باتری را افزایش می‌دهند نکاتی را بیان می‌کنیم که باعث کم شدن عمر مفید باتری ماشین می‌شوند.

 

عمر مفید باتری ماشین و نشانه‌های تعویض آن

چند علامت هشدار دهنده کلیدی وجود دارد که نشان می دهد عمر باتری شما رو به پایان است. اولین عامل روشن شدن چراغ (موتور چک یا چراغ باتری) شماست. این معمولاً به این معنی است که باتری شما ضعیف شده، اگرچه ممکن است مربوط به دینام خودرو هم باشد. چگونه بفهمیم عمر باتری ماشین تمام شده؟

1. خوردو دیر روشن می‌شود

با گذشت زمان، اجزای داخل باتری شما فرسوده می شوند و کارایی کمتری خواهند داشت. هنگامی که این اتفاق می افتد، شارژ باتری ماشین بیشتر طول می کشد و شما باید چند ثانیه منتظر بمانید تا موتور روشن شود. دیر روشن روشن شدن و بی حال روشن شدن ماشین از جمله علائم تعویض باتری است.

همچنین بخوانید:

شرایط تعویض پلاک 1400

البته این مشکل می‌تواند از سمت استارت ماشین هم باشد، همه تقصیر را گردن باتری نیندازید.

2. روشن شدن چراغ باتری و اختلال عملکرد در وسایل الکتریکی خودرو

باتری تمام وسایل الکترونیکی موجود در وسیله نقلیه شما را تغذیه می کند ، از چراغ های شما گرفته تا ضبط  و ECU. اگر باتری شارژ خود را از دست بدهد ، کارکردن سخت تر از این موارد با مشکل مواجه می شود. هرچه وسایل بیشتری را هنگام رانندگی به خودرو وصل کنید – مانند شارژر تلفن همراه – باتری شما سریعتر از بین می رود.

3. روشن شدن چراغ چک

در بیشتر خودروها، چراغ چک موتور می تواند به هر دلیلی روشن شود و ممکن است زمانی که باتری شما تمام می شود روشن شود. اما در کل روشن چراغ چک نیز می‌تواند نشانه‌ای برای تمام شدن باتری ماشین باشد.

4. بوی بد

آسیب به باتری یا یک اتصال کوتاه داخلی می تواند باعث نشت گاز باتری شود. اگر هنگام بازکردن کاپوت بوی تخم مرغ گندیده را احساس می کنید، ممکن است نشتی باتری مقصر باشد. آن را در اسرع وقت بررسی کنید و در صورت لزوم باتری را تعویض کنید.

در کنار همه این مراحل، حتما مطمئن شوید که مشکل از باتری است نه قطعات دیگر، بعضی از تکنسین‌ها خیلی دوست دارند عیب را گردن باتری خودرو بیندازند و بگویند باتری ماشین نیاز به تعویض دارد و عمر مفید آن سر شده، اما شما باز هم بخواهید باتری و سایر لوازم مرتبط تست شود و در این باره صبر و حوصله به خرج دهید.

حال که با نشانه تمام شدن باتری و تعویض آن آشنا شدید. نکاتی را بخوانید که در طولانی تر شدن عمر مفید باتری موثرند.

افزایش عمر مفید باتری ماشین

افزایش عمر مفید باتری ماشین

1- رانندگی مسیر کوتاه را تا حد ممکن کنار بگذارد

روشن شدن خودرو بعد از 1 روز و خاموش شدن آن برای حدود 15 دقیقه. آن هم به دفعات باعث می‌شود عمر مفید باتری خودرو کوتاه تر شود.

2- باتری و بست باتری را محکم ببندید

یکی از نکات مهمی که باید رعایت کنید، سفت جای خود باتری و همچنین محکم بودن بست ها است. حتما این مورد را چک کنید تا عمر مفید باتری شما افزایش یابد

3. تا جای ممکن از برق ماشین بصورت بهینه استفاده کنید

سعی کنید از برق باتری خودرو کمتر استفاده کنید. از فندک خودرو گرفته تا چ

راغ‌های جلو. شارژ کردن تلفن همراه آن هم هنگام ماشین خاموش بسیار برای باتری ضرر دارد. سعی کنید چنین مواردی را با برق خانگی انجام دهید و عمر مفید باتری ماشین خود را افزایش دهید.

4. خوردگی سر باتری را کنترل کنید

اگر روی سطح قطب‌های خودرو متوجه خوردگی و رسوب شدید آن را تمیز کنید. وقتی می خواهید عمر باتری خودرو را افزایش دهید، آگاهی از وضعیت باتری خودرو مهم است. ترکیب جوش شیرین + آب سرد + مسواک می‌تواند برای تمیز کردن قطب رسوب زده باتری ماشین مفید باشد.

5. اگر خودرو خاموش است به هیچ عنوان از وسایل برقی استفاده نکنید

وقتی خودرو خاموش است از وسایل برفی خودرو استفاده نکنید. از چراغ راهنما گرفته تا برفپاکن، لامپ جلو و ضبط. این موارد بسیار در عمر مفید باتری خودرو تاثیر گذارند.

6. همه لوازم برقی را باهم روشن نکنید

استفاده از همه وسایل برقی با هم باتری و دینام را بسیار تحت فشار می‌گذارد. سعی کنید تا جای ممکن از کمترین وسایل برقی استفاده کنید. برای مثال؛ روشن بودن کولر، روشن بودن چراغ جلو و همچنین ضبط بسیار در کاهش عمر مفید باتری موثر است.

در این مقاله سعی شد تا جای ممکن همه نکات مربوط به عمر مفید باتری ماشین و همچنین نشانه‌های تعویض آن بیان شود. نظر شما چیست؟ چگونه بفهمیم عمر باتری ماشین تمام شده؟ آیا سوال یا تجربه ای در خصوص باتری ماشین و علائم تعویض آن دارید؟

به مکالمه بپیوندید

7 نظر

 1. درودبرشما درمورد اضافه کردن کابل به اتصال منفی باتری مطلب بگذارید ممنون میشم

 2. دمتون گرم خیلی کامل درباره عمر مفید باتری ماشین توضیح دادید.

  1. آیا بعد از ورود به پارکینگ بالا زدن کاپوت و اجازه دادن به باتری جهت خنک شدن کمک می کند؟

   1. درود بر شما تشکر از ثبت بازخورد مثبتتان.

    بله همونطور که اشاره کردیم گرما، عمر مفید باتری ماشین رو پایین میاره. به همین دلیل هم هست که خودروهای خارجی اکثرا بری هر قطعه خودرو یک کاور طعبیه کردن. البته این کاور دلایل دیگه هم داره اما در کاهش آسیب در برابر گرما هم تاثیر داره.

    در کل هر اقدامی که باتری رو در برابر گرما مصون بداره خوبه. بله بالا زدن کاپوت بعد از یک رانندگی طولانی گرما رو دفع میکنه و در افزایش عمر مفید باتری تاثیر داره.

 3. the best post for عمر مفید باتری ماشین خیلی کامل و کاربردی توضیح داده شده.

 4. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بلاگ دکی کارز