علت ترک خوردن شیشه ماشین + 4 تصویر از شیشه های قابل ترمیم

علت ترک خوردن شیشه ماشین + 4 تصویر از شیشه های قابل ترمیم

ادمین بدون دیدگاه

شکستن و ترک خوردن شیشه ماشین یکی از رو مخ‌ترین! اتفاقاتی است که می‌توانید برای یک خودرو سوار رخ دهد. در این پست علت های ترک خوردن و شکستن شیشه ماشین را بررسی خواهیم کرد. همچنین روش‌هایی برای ترمیم و درست کردن شیشه ترک خورده خودرو بیان می‌کنیم.

درست است که وقتی بحث فنی خودرو می‌شود، همه یاد قطعاتی مثل موتور، چراغ و یا شمع میفتیم اما لوازم دیگری نیز در خودرو هستند که می‌‌توانند 10 سال یکبار سر راه شما سبز شوند و به شما بگویند: الان دیگه نوبته منه، منو باید عوض کنی!

همچنین بخوانید:

ثبت نام لاستیک دولتی

یکی از این قطعات شیشه خودرو است که ترک خوردن شیشه ماشین ممکن است دامن گیر خیلی از رانندگان خودرو شود، آن هم بصورت خیلی ناگهانی.

شیشه ماشین انواع مختلفی دارد به عنوان  مثال: شیشه جلو، شیشه عقب، شیشه جانبی، شیشه های سقفی و… همه اینها یکپارچگی ساختاری خودرو شما را حفظ کرده و همراه با سیستم ایمنی عمل می کنند تا در صورت تصادف و واژگونی از مسافران و راننده محافظت کنند.

اگرچه شیشه اتومبیل محکم تر از شیشه معمولی خانگی است، اما مستعد شکتستن و ترک است. در ادامه بخوانید تا بدانید که چه چیزی باعث آسیب به شیشه خودرو و ترک خوردن می شود و چگونه می توانید آن ترک را رفع یا دفع کنید.

تصویر رایج انواع ترک ماشین که معمولا قابل ترمیم یا غیرقابل ترمیم هستند:

علت ترک خوردن شیشه ماشین

برخورد سنگ به شیشه ماشین و ترک خوردن شیشه ماشین
جای برخورد سنگ ریزه به شیشه ماشین

برخورد سنگ ریزه

یکی از شایع ترین علت های ترک خوردن شیشه جلو خودرو، برخوردسنگ ریزه‌ها با شیشه جلو است.معمولا زمانی یک خودرو در جلوی شما قرار دارد احتمال برخورد این نوع سنگ بیشتر است. برخورد این سنگ ریزه ها آنقدر بدون خبر شما صورت میگیرد که شما ممکن است بعد از چندین روز تازه متوجه ترک خوردن شیشه شوید. همچنین در اوایل ترک ریز است و قابل مشاهده نیست.

همچنین بخوانید:

علائم تمام شدن و تعویض صفحه کلاچ

همچنین بخوانید:

لاستیک دولتی

همچنین بخوانید:

آب رادیاتور + نحوه تعویض آب رادیاتور ماشین

رانندگی در پشت کامیون ها و تریلی ها نیز باعث پرتاب سنگ ریزه میشود که باید سریعا از اینگونه خودروها سبقت بگیرید یا فاصله را حفظ کنید.

تصادف

بعضی مواقع ممکن است در یک تصادف جزئیی یا حتی شدید، متوجه نشوید که شیشه ترک خورده اما پس از مدتی رانندگی متوجه میشوید شیشه خودرو ترک خورده. پس اگر مدتی قبل تصادف داشته اید میتواند یکی از علت های ترک خوردن شیشه ماشین شما باشد.

نوسانات شدید دما و ترک خوردن شیشه ماشین

نوسانات شدید دما

بیشتر اجسام با تغییرات دمای اطراف منبسط یا منقبض می شوند و همین امر در مورد شیشه ماشین شما هم صدق می کند. گرما باعث می شود شیشه اتومبیل منبسط شود، در حالی که هوای سرد باعث انقباض آن می شود. حتی اگر بیشتر شیشه های جلو برای مقاومت در برابر فشار حرارتی طراحی شده باشند، قرار گرفتن طولانی مدت در دماهای شدید می تواند باعث انبساط یا انقباض مکرر شود، در نتیجه منجر به ایجاد ترک روی شیشه می شود.

نوسانات دما پدیده ای طبیعی است و بنابراین غیرقابل کنترل است. با این حال، اگر به اندازه کافی مراقب باشید که در روزهای گرم یا سرد ماشین خود را در فضای باز پارک نکنید، در کل باید بیشتر از شیشه اتومبیل خود محافظت کنید. چندین راه حل برای این موضوع وجود دارد که مثال می‌زنیم:

  • خودرو را در جایی پارک نکنید که در معرض سرمای شدید باشد و اوایل صبح روی آن را آفتاب بگیرد، چراکه دچار تغیر دمایی شدید و ترک خوردن شیشه میشود.
  • بعد از یک صبح سرد یکدفه روی شیشه آب نریزید مخصوصا آب گرم نریزید چراکه باید بلافاصله منتظر ترک خوردن شیشه ماشین باشید!
  • در سرمای صبح یکدفعه بخاری نزنید و شیشه های ماشین را گرم نکنید. بگذارید گرم شدن آرام آرام صورت بگیرد تا از شکستن شیشه ماشین جلوگیری شود.

نصب نامناسب شیشه

یکی از علت های ترک خوردگی در لبه های شیشه جلو اتومبیل ممکن است به دلیل نصب اشتباه رخ دهد. گاهی اوقات، به دلیل استفاده از تجهیزات جایگزین نامناسب یا عدم تجربه و مهارت کافی فرد تعویض کننده شیشه، فاصله هایی بین شیشه شیشه جلو و قاب آن ظاهر می شود. با رانندگی خودرو، شیشه جلو ارتعاش می کند و شکاف های شیشه شدت می یابد. با گذشت زمان، یکپارچگی ساختاری شیشه جلویی خودرو به خطر می افتد و ترک هایی از خود ایجاد می کند.

پس از نصب شیشه نیز، اگر هنگام رانندگی احساس می کنید صدای لرزش، ارتعاش یا تکان خوردن وجود دارد، بلافاصله با شرکت نصاب تماس بگیرید و آن ها در جریان موضوع پیش آمده بگذارید.

بی کیفیت بودن شیشه ماشین

شیشه خودرو معمولاً لمینت شده هستند. به عنوان مثال، شیشه جلو اتومبیل شما دارای یک لایه میانی پلی وینیل بوتیرال است که دو شیشه شیشه را به چسبانیده یا به اصطلاح ساندویج می کند. بنابراین، در صورت برخورد، شیشه جلو ماشین شما به تکه های تیز تبدیل نمیشوند بلکه یکپارچگی خود را حفط میکنند.

انواع ترک شیشه ماشین

انواع ترک شیشه ماشین

موضوعی که خیلی جاها روی آن بحث نشده، انواع ترک شیشه ماشین است، که از اونجایی که ما دکی کارزی هستیم، این مورد رو هم توضیح می‌دهیم!

هر صاحب خودرو می داند که همیشه احتمال دارد هنگام حرکت در جاده ها شیشه خودرو آسیب ببیند. در زیر برخی از آسیب های رایج که شیشه ماشین شما می تواند متحمل شود آورده شده است: پس بعد بررسی علت‌‌ های شکستن شیشه ماشین به بررسی انواع رایج ترک شیشه خورد میپردازیم:

ترک های ریز روی شیشه ماشین

اندازه، موقعیت و شدت ترک تصمیم می گیرد که آیا می توان آن را تعمیر کرد یا خیر. ترک های کوچک روی شیشه ماشین شما در اندازه حدود 40 میلی متر یا کوچکتر، به راحتی توسط یک تکنسین آموزش دیده قابل تعمیر است. اگر آسیب ترک شیشه به لایه بیرونی شیشه محدود شود، می توان با یک کار تعمیر ساده آسیب را برطرف کرد.

ترک های ریز شیشه ماشین را می توان به راحتی تعمیر و ترمیم کرد، اما اگر بدون ترمیم باقی بمانند، می توانند به آسیب بزرگتری برسند، در این صورت تعویض شیشه جلو تنها گزینه مناسب است.

ترک های شیشه ماشین از نوع غیرقابل ترمیم

اگر قطر آسیب ترک شیشه بیش از 40 میلی متر باشد، ترمیم نمی تواند مشکل را برطرف کند و به جایگزینی شیشه نیاز است. اگر آسیب به هر دو لایه شیشه خودرو نفوذ کند، ترمیم آسیب نیز امکان پذیر نیست. علاوه بر این، اگر آسیب دیدگی در دید راننده باشد، دیگر حتما باید آن را تعویض کنید.

همچنین اگر شیشه بیش از 2 جا ترک خورده بهتر است تعویض شود.

شکستن ستاره‌ای، چشم گاوی، نیمه ماه، شبدر، بال زنبور و شکستن ترکیبی برخی از این مدل ترک های شیشه خودرو هستند.

بعضی ترک ها شبیه این است که با مشت به یک خمیر کوبیده‌‌ایم، این نوع شیشه ها به هیچ عنوان ترمیم نمیشود و باید تعویض شود.

نحوه ترمیم شیشه ترک خورده ی ماشین

چسب ترمیم ترک شیشه ماشین

چسب ترمیم شیشه خودرو

در مرحله اول با استفاده از شیشه پاک کن و دستمال نرم میکروفایبر سطح شیشه را تمیز کنید. به هیچ عنوان به طور مستقیم روی ترک اسپری نکنید، روی دستمال اسپری کنید.

بهترین و کاربردی ترین کاری که برای ترمیم شیشه که خودتان می‌توانید انجام دهید، استفاده از چسب ترک ماشین.

نحوه استفاده:

در صورتی که مجموع قطر ترک خوردگی 40 میلی متر و طول ترک‌های ایجاد شده حدود 40 سانتی متر باشند این نوع ترک ها بوسیله چسب ترک قابل رفع است. اما در کل توصیه می‌کنیم، بعد از ترک خوردن شیشه ماشین فورا به تکنسین مربوطه مراجعه کنید و ترمیم آن را به فرد مربوطه بسپارید. برای آشنایی نحو ترمیم شیشه ماشین نیز ویدیو زیر می‌تواند کمک کننده باشد.

منظور از تراشه در این ویدیو همان ترک شیشه ماشین است.

ذر این پست سعی شد تمامی نکات مربوط به علت های ترک خوردن شیشه ماشین و ترک خوردن آن بیان شود، امیدوارم از این پست لذت برده باشید، اگر دیدگاهی یا تجربه‌ای در رابطه با ترک خوردگی شیشه ماشین دارید، حتما برای ما کامنت کنید.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بلاگ دکی کارز